Hiszpańscy naukowcy wyjaśnili, skąd pochodzi biały kolor domów typowych dla regionu Andaluzji. Jak twierdzą, to efekt przechodzących przez kraj epidemii.

Typowe dla położonej na południu Hiszpanii Andaluzji domy malowane na biało to efekt licznych epidemii, które przez wieki przetoczyły się przez ten region Półwyspu Iberyjskiego – przypominają historycy i antropolodzy z tego kraju.

Gema Carrera, antropolożka zatrudniona w Andaluzyjskim Instytucie Dziedzictwa Historycznego, stwierdziła w niedzielę podczas wideokonferencji, że przez ostatnie stulecia typowym kolorem dla budynków mieszkalnych Andaluzji stał się biały. Podkreśliła, że wpływ na to miały epidemie.

Zarówno Carrera, jak i inni hiszpańscy historycy sztuki przypominają, że przed kilkoma stuleciami utrwalił się w południowej części Hiszpanii rytuał malowania mlekiem wapiennym domów, w których podczas epidemii umierały osoby zainfekowane.

Historyczka Maria Jose Davila w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem „El Pais” przypomniała, że już w XVII wieku podczas rozmaitych epidemii praktykowany był zwyczaj malowania roztworem wapna grobów osób zmarłych wskutek zarazy.

Na masową skalę

Stołeczna gazeta przypomniała, że współcześnie w Hiszpanii nieznane są już praktycznie zwyczaje dotyczące licznych w przeszłości chorób zakaźnych dziesiątkujących miejscowe populacje.

Lokalne media podają, że w Andaluzji masowe dezynfekowanie wapnem rozmaitych budynków w czasie epidemii tyfusu, żółtej febry czy dżumy przybrało przez lata formę „rytuału społecznego”.

Madrycki dziennik przypomniał, że już w drugiej połowie XX w. wapno używane do malowania domów zastąpiła biała farba, a tylko w kilku gminach współczesnej Andaluzji przetrwał zwyczaj malowania domów i zabudowań gospodarczych w sposób taki sam, jak w poprzednich stuleciach, czyli przy użyciu wapna.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating