Wielka awaria prądu miała w niedziele miejsce na popularnej wśród turystów wyspie, Teneryfie. Jak donoszą hiszpańskie media, w jej wyniku dziesiątki ludzi zostało uwięzionych w windach i na podziemnych parkingach. Awaria dotknęła około miliona ludzi.

Awaria nastąpiła w niedzielę około godziny 13 czasu lokalnego i objęła całą wyspę. Przez długie godziny jedynie szpitale i dwa lotniska funkcjonowały normalnie, dzięki własnym generatorom.

Burmistrz Santa Cruz, stolicy Teneryfy Patricia Hernandez krótko po wystąpieniu problemów z elektrycznością poinformowała, że awaria zostanie w pełni usunięta w ciągu około sześciu godzin. To się nie udało.

W niedzielę wieczorem ogłosiła, że dostawca prądu, firma Endesa przywróciła elektryczność w 95 tysiącach domów. Z kolei ostatnie doniesienia miejscowych mediów mówią, o problemie rozwiązanym w 65 procentach.

Hiszpanie szacują, że efekty blackoutu odczuło około miliona osób. Do awarii na całej wyspie doszło być może po „wybuchu” w elektrowni w gminie Candelaria – jak przekazują media powołujące się na relacje świadków.

Straty liczone w tysiącach euro

Niedzielne wydarzenia będą się wiązać z ogromnymi stratami finansowymi dla hotelarzy oraz restauratorów.

– Awaria nastąpiła tuż przed lunchem, więc nie mogła się zdarzyć w gorszym momencie – żali się właściciel baru Los Cristianos.

Straty liczy także Brytyjka Debbie Moyse, menedżerka jednej z restauracji. – Sądzę, że będzie mnie to kosztować około 10 tysięcy euro. Mam cztery duże zamrażarki i siedem lodówek gastronomicznych w kuchni i będę musiała wyrzucić całą ich zawartość – powiedziała. – Jesteśmy znani z naszych niedzielnych lunchów, a dziś nie mogliśmy podać ciepłego jedzenia. Mogliśmy serwować jedynie ciasta i napoje. Nawet bez lodu, bo ten się rozpuścił – dodała.

Zdradziła również, że jej goście, pijąc wino na tarasie, puszczali sobie muzykę z telefonów.

Lokalna straż pożarna poinformowała, że została wezwana do około 70 przypadków uwięzień w windach. Ludzie nie mogli także opuścić podziemnych garaży.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią od 27 do 30 września

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating