Co najmniej dziesięć osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi w prowincji Murcja w południowo-wschodniej Hiszpanii – podały hiszpańskie władze. Wstrząsy miały siłę 5,3 stopnia w skali Richtera. Najbardziej ucierpiała miejscowość Lorca. W akcji ratunkowej bierze udział skierowana przez rząd jednostka wojskowa.

W mieście Lorca odnotowane poważne zniszczenia. Kilka budynków zawaliło się lub popękało. Uszkodzony został m.in. historyczny zamek. W mieście zapanowała panika, mieszkańcy mieli wybiegać z chwiejących się budynków na ulice.

Hiszpańskie władze podały, że w wyniku trzęsienia ziemi zginęło 10 osób. Wśród ofiar jest jedno dziecko. W wyniku uderzeń spadających szczątków, wiele osób zostało rannych.

Ewakuacja i akcja ratunkowa

Jak podają władzę, podjęto decyzję o ewakuacji jednego z lokalnych szpitali, w którym kilkadziesiąt osób – personel i chorzy – odniosło obrażenia. Ewakuowano także dom starców.

Służby ratunkowe przeszukują wszystkie uszkodzone domy i gruzowiska. Częściowemu zawaleniu uległa między innymi zabytkowa dzwonnica w centrum miasta.

Nieprzejezdny jest tunel na autostradzie A7 w kierunku Andaluzji. W środku są samochody, a kierowcy najprawdopodobniej uciekli. Wcześniej portal internetowy gazety „El Pais” podał, że tunel uległ zawaleniu.

Państwowe służby drogowe podjęły decyzję o wstrzymaniu ruchu pociągów.

Gorzej niż przed laty

Początkowo podawana siła wstrząsów wynosiła 5,1 stopnia w skali Richtera. Według amerykańskiej Służby Geologicznej, epicentrum wstrząsów znajdowało się siedem kilometrów od miasta na głębokości jednego kilometra.

Trzęsienie, którego epicentrum znajdowało się w górach Tercia, kilka kilometrów od Lorki, miało miejsce o godzinie 18.47 czasu polskiego. Poprzedziły je słabsze wstrząsy o sile 4,5 tuż po godzinie 17.

Wstrząsy odczuwalne były również w innych miejscowościach regionu: Mazarron, Cartagenie i Aguilas, a także w Albacete w regionie Kastylia-La Mancha i Almerii w Andaluzji.

Jedno z najsilniejszych trzęsień

Lokalny premier Murcji Ramon Luis Valcarcel, który przebywał w środę w Brukseli, jest w drodze powrotnej do kraju. Minister spraw wewnętrznych Alfredo Perez Rubalcaba przybędzie do Lorki w czwartek rano.

Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi odnotowanych dotychczas w regionie Murcji, należącej do najbardziej sejsmicznych regionów w całej Hiszpanii. W 2005 roku doszło tutaj do trzęsienia ziemi o sile 4,6; nie było wtedy strat w ludziach.

Źródło: mk,ant//gak,iga

0 0 votes
Article Rating