Mamy połowę maja, a na Półwyspie Iberyjskim zima w pełni. W nocy z czwartku na piątek w Hiszpanii spadło do 10 cm śniegu. Państwowa Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia pogodowe dla ponad połowy prowincji. Nie lepiej jest w Portugalii, gdzie biało zrobiło się od północy po centrum kraju.

Hiszpania

Planujecie wyjazd do Hiszpanii po sporą dawkę słońca i ciepła? Lepiej się wstrzymajcie. Tam jest jak u nas w marcu. W nocy z czwartku na piątek na północno-wschodnią część kraju napłynęły chłodne masy powietrza z Wysp Brytyjskich. Temperatura w północnych prowincjach spadła do 1-3 st. C i pojawiły się opady śniegu. W ciągu 12 godzin spadło od 5 do 10 cm świeżego puchu. Biało zrobiło się w 13 z 50 prowincji kraju, głównie tych północnych, ale prószyło też w Madrycie.

Hiszpania 

Poprawy sytuacji nie widać. Na popołudnie Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) zapowiedziała dalszy spadek temperatury, nawet do 0 st. C m.in. w prowincji Lugo i kontynuację opadów śniegu. Zimowa aura według aktualnych prognoz pogody ma utrzymać się w Hiszpanii do niedzieli.

Porywisty wiatr i deszcz

Ale to nie koniec pogodowych zawirowań na Półwyspie. Nie lepiej jest na południowym-wschodzie, gdzie szaleje silny wiatr w porywach do 90 km/h. Tak jest m.in. w Almerii i Murcii i tam AEMET wprowadził pomarańczowy (drugi w trzystopniowej skali) pogodowy alarm. Pływać w morzu też się nie da, bo szaleje na nim sztorm do 8 st. B.

Łącznie trudna sytuacja pogodowa panuje w 27 z 50 hiszpańskich prowincji. Silnemu wiatrowi towarzyszą opady deszczu. Względnie dobrą aurę można zastać jedynie w południowo-zachodniej części kraju, gdzie nie pada, a na niebie od czasu do czasu pojawia się słońce.

Poniższa mapa przedstawia aktualną sytuację pogodową w Hiszpanii. Kolorem zielonym zaznaczone są tereny bez ostrzeżeń pogodowych, żółtym ostrzeżenia pierwszego stopnia, a pomarańczowym drugiego stopnia.

Aktualna sytuacja pogodowa w Hiszpanii (AEMET)

Biało też w Portugalii

Chłodne masy powietrza objęły też Portugalię. Tam również spadł śnieg: w centralnej i północnej części kraju. W paśmie górskim Serra da Estrela trzeba było zamknąć drogę, bo stwarzała niebezpieczeństwo dla samochodów z powodu nadmiernej śliskości. Świeży puch spadł też w popularnych dystryktach Viseu i Braga.


Portugalia

Portugalia

Źródło: ENEX, abc.es, rtv.es, tm
0 0 votes
Article Rating