Myśliwiec Eurofighter Typhoon (EF-2000) rozbił się w czasie lądowania w bazie wojskowej na południu Hiszpanii – informuje BBC. W maszynie prawdopodobnie był jeden pilot. Nie wiadomo, czy przeżył.

Eurofighter Typhoon

Do wypadku – jak początkowo określali to wydarzenie wojskowi, nim wydali krótkie oświadczenie – doszło w bazie Moron niedaleko Sewilli w hiszpańskiej Andaluzji.

To wspólna baza lotnicza Hiszpanów i Amerykanów, jednak – jak podkreśla BBC – tylko Hiszpanie w tej parze latają na Tajfunach.

Europejski produkt

Do katastrofy doszło na pasie startowym, w czasie lądowania maszyny. Nie ma informacji mówiących o ofiarach, choć brytyjska stacja podaje, że „prawdopodobnie” w kokpicie myśliwca znajdował się jeden pilot.

Eurofightery to samoloty używane przede wszystkim przez zachodnioeuropejskie armie. Brytyjczycy i Niemcy mają ich najwięcej, bo ponad 100, Włosi około 70, a Hiszpanie posiadają ich obecnie około 50.

Wielonarodowe konsorcjum produkujące samoloty w sumie ma zakontraktowane dostawy na około 570 samolotów w Europie oraz na Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska i Oman).

0 0 votes
Article Rating