Potężny orkan o imieniu Petra w nocy oddalił się od Hiszpanii, pozostawiając po sobie zniszczenia w północno-zachodniej części kraju. Na Półwyspie Iberyjskim nadal obowiązuje pomarańczowy (bardzo wysoki) alarm pogodowy.

– Petra znajduje się aktualnie w rejonie Walii. Jutro jej centrum znajdzie się nad Anglią. W piątek żywioł uspokoi się, a w sobotę nie będzie po nim śladu. Orkan przesuwa się powoli w kierunku północno-wschodnim.Porywy wiatru na Wyspach dochodzą aktualnie  do 93 km/h (Isle of Portland) i nic nie wskazuje na to, by nabierały na sile. – Dziś ciśnienie wewnątrz oraknu to 975 hPa, jutro wzrośnie do 990 hPa, więc żywioł będzie słabnąć – informuje Raczyński.

Zniszczenia

Nad ranem w zasięgu żywiołu jest była północno-zachodnia część Półwyspu Iberyjskiego, a wczoraj wieczorem także Wyspy Kanaryjskie i Kraj Basków.  Orkan niósł ze sobą ulewny deszcz i wiatr, w porywach dochodzący do 100 km/h.

Służby ratunkowe dostały łącznie 55 zgłoszeń. Większość dotyczyła powalonych drzew i uszkodzeń dachów.

Boją się, bo pamiętają Xynthię

Hiszpanie obawiali się Petry, ponieważ wciąż mają w pamięci orkan Xynthia, który w lutym 2010 r. zabił trzy osoby i pozbawił prądu 135 tys. osób.

Źródło: elmundo.es, elpais.es, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating