Skwar sięgający 40 st. C utrzymuje się w Hiszpanii od kilku dni. Już w środę gorące masy powietrza dotrą do Wielkiej Brytanii i Niemiec. Ponadto na niebie pojawi się słońce.

Upały

Od kilku dni temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia przekracza 30 st. C. Miejscami wynosi 40 st. C. Upałowi nie widać końca. W poniedziałek termometry wszędzie wskażą wartości wyższe o 6-10 stopni niż zazwyczaj o tej porze. W połowie lipca zazwyczaj temperatura powietrza w Pampelunie sięga 28 st. C, w Madrycie 30 st. C a w Kordobie nawet 36 st. C. Według prognoz w większości kraju powietrze nagrzeje się do 38 st. C. W Kordobie niewykluczone, że odnotujemy 43 st. C.

– W Madrycie spodziewamy się przynajmniej czterech dni z rzędu z temperaturą 38 st. C – powiedział Steve Travis, meteorolog z Accuweather.

Dopowiedział, że upał utrzyma się co najmniej do połowy tygodnia. Od  środy od północnego-zachodu zacznie się ochładzać. Synoptyk przestrzega również przed gwałtownymi burzami.
Za upał, który panuje w Hiszpanii od połowy lipca odpowiada wyż. Ośrodek wysokiego ciśnienia ulokował się nad Półwyspem Iberyjskim ściągając w te rejony gorące masy powietrza.

 

Upał w Niemczech

W połowie tygodnia skwar znad Hiszpanii dotrze do Niemiec. Odnotujemy temperaturę rzędu 26-30 st. C. Ze środy na czwartek w Niemczech spodziewane są groźne burze.

 

Ciepło i słonecznie w Wielkiej Brytanii

Skwar pojawi się również w Wielkiej Brytanii. Według synoptyków ma to być najgorętszy jak dotąd tydzień na Wyspach Brytyjskich w tym roku. W wielu regionach temperatura powietrza przekroczy 30 st. C. Mimo że na niebie nie zabraknie słońca, to w niektórych regionach zagrzmi. Lokalni synoptycy ostrzegają przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi.

 

Źródło: AccuWeather, nwemail.co.uk, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating