Robotnicy podczas prac kanalizacyjnych pod Sewillą, znaleźli 19 amfor wypełnionych rzymskimi monetami z brązu, które pochodzą z III i IV wieku – donoszą hiszpańskie media. Archeolodzy twierdzą, że 600-kilogramowy skarb ma wielką wartość historyczną.

Wielki skarb pod Sewillą. Archeolodzy odnaleźli 600 kg monet rzymskich

Wielki skarb pod Sewillą. Archeolodzy odnaleźli 600 kg monet rzymskich

Potrzebne są dalsze badania i analizy, ale już możemy uznać, że znalezisko to ma gigantyczne znaczenie. To unikatowy zbiór, jest bardzo mało podobnych przypadków – powiedziała dyrektor muzeum archeologicznego w Sewilli Ana Navarro. To w tym muzeum przechowywane są obecnie amfory.

Wielki skarb pod Sewillą. Archeolodzy odnaleźli 600 kg monet rzymskich

Nic nie wiemy o podobnych znaleziskach w Hiszpanii pochodzących z czasów imperium rzymskiego – zapewniła Navarro.

Wielki skarb pod Sewillą

Na razie zbadano tylko część monet, które łącznie ważą 600 kg. Szefowa muzeum nie chciała spekulować na temat ich dzisiejszej wartości, oszacowała jedynie, że mogą być warte „wiele milionów euro”. Najważniejsza jest ich wartość archeologiczna, a pod tym względem są bezcenne – podkreśliła.

Wielki skarb pod Sewillą. Archeolodzy odnaleźli 600 kg monet rzymskich (fot. Jose Manuel Vidal FORUM

Na monetach wybito podobizny cesarzy Maksymiana i Konstantyna I Wielkiego. Monety prawdopodobnie nigdy nie były używane. Były przeznaczone na opłacanie urzędników i żołnierzy.

Moneta z czasów Imperium Rzymskiego

Wielki skarb pod Sewillą 2

 

Robotnicy znaleźli amfory w środę, podczas prac kanalizacyjnych w parku w miejscowości Tomares, 10 km od Sewilli. Roboty zostały wstrzymane, na miejscu pracują obecnie archeolodzy.

 

Źródło: PAP, rmf24.pl

 

0 0 vote
Article Rating