Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia Hiszpanie cieszą się wiosenną, a miejscami wręcz letnią pogodą. Temperatura maksymalna odnotowana w środę wynosiła 26 st. C. Tak gorąco o tej porze roku nie było na Półwyspie Iberyjskim od 21 lat.

Hiszpania, wysoka temperatura

Hiszpania odnotowuje w tym tygodniu „niezwykły” wzrost temperatury, jak na ta porę roku, z maksymalna wartością ponad 20 st. C. To przez przez obecność układu wysokiego ciśnienia nad południową i wschodnią Europą – informuje na swojej stronie internetowej hiszpańska agencja meteorologiczna (AEMET)

Taki układ ciśnienia daje zielone światło do napływu suchego i ciepłego powietrza z Afryki Północnej na Wyspy Kanaryjskie i dalej na cały półwysep.

 

Ponad 20 st. C

Termometry w środę pokazywały 26 st. C w Las Palmas, 25 st. C na Teneryfie, ponad 20 st. C na południu Hiszpanii, wybrzeżu kantabryjskim, Balearach i ponad 16 st. C w pozostałej części kraju.

Atlantyckie burze, które zazwyczaj pojawiają się o tej porze roku, blokowane są przez układ wysokiego ciśnienia i kierują się do północno-zachodniej Europy.

„Istniejący precedens pogodowy w Hiszpanii miał miejsce jedynie w latach 1977, 1993 i 1994 ” dodaje AEMET.

Taka ciepła aura utrzyma się w Hiszpanii co najmniej do niedzieli.

0 0 votes
Article Rating