Od początku prowadzenia pomiarów w Hiszpanii nie zarejestrowano tak niskiej temperatury. W środę 6 stycznia termometr wskazał -34,1 stopnia Celsjusza – poinformowała Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).

Rekordową temperaturę zmierzono o godzinie 4 nad ranem na stacji meteorologicznej w katalońskiej miejscowości Clot del Tuc de la Llanca.

Dotychczasowy rekord mrozu w Hiszpanii wynosił -32 stopnie Celsjusza i został zanotowany w 1956 roku w katalońskiej miejscowości Lago Gento, również położonej w Pirenejach.

 

Śnieg zablokował ruch

W Hiszpanii od piątku utrzymuje się niska temperatura. Pojawiają się także intensywne opady śniegu, które w wielu miejscach kraju doprowadziły do zablokowania dróg. W środę po południu zamkniętych z powodu zalegającego na jezdniach śniegu było ponad 80 dróg krajowych.

Od soboty w Asturii, na północy kraju, trwają poszukiwania jednego z pracowników regionalnych służb sprzątających, który podczas zejścia lawiny znajdował się wewnątrz pługa śnieżnego. Obrona cywilna znalazła zwłoki drugiego pracownika, który podczas tragedii pomagał odśnieżać jezdnię.

Alerty w większości regionów

Zdaniem synoptyków mroźna aura w Hiszpanii jest efektem nadciągającej nad Półwysep Iberyjski burzy Filomena.

Na czwartek dla niemal całego kraju wydano alerty. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed opadami śniegu, oblodzeniami i mrozem.

 

 

Źródło: PAP, El Pais, meteoalarm.eu
0 0 votes
Article Rating