Intensywne opady deszczu nawiedziły wiele regionów Hiszpanii. Miejscami spadło nawet 240 litrów wody na metr kwadratowy.

Ulewy dały się we znaki mieszkańcom wschodniego wybrzeża Hiszpanii oraz Balearów. Towarzyszył im nagły spadek temperatury spowodowany napływem polarnego powietrza. Według informacji podanych przez hiszpańską agencję meteorologiczną AEMET, od października 2008 roku nie zaobserwowano tak gwałtownej zmiany temperatury.

Około 30 osób ewakuowano z samochodów, które przejeżdżały przez zalane drogi. Deszcz spowodował też wiele utrudnień w transporcie kolejowym.

Ulewy zalały wiele regionów

W Torreblanca spadło około 240 litrów deszczu na metr kwadratowy, a w El Palmar 235 l/mkw. Powódź zalała domy w Alcossebre, kilkudziesięciu mieszkańców szukało schronienia w pobliskim ośrodku sportowym. W godzinach nocnych mieszkańcy Walencji zgłosili niemal dwa tysiące próśb o pomoc.

AEMET wydał najwyższe ostrzeżenia dla prowincji Teruel, Tarragona i Castell. Niższy stopień zagrożenia obejmuje regiony Walencji i Majorki. Najniższe ostrzeżenia dotyczą Saragossy, Cuenca, Guadalajary, Soria, Barcelony i Alicante.

 

Źródło: ENEX, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating