Na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii, w okolicach Hokoty, plażowiczów spotkała przedziwna niespodzianka. Grupa 150 delfinów grubogłowych leżała na plaży na odcinku o długości 10 kilometrów.

Hokota, Japonia - 150 delfinów grubogłowych morze na brzeg wyrzuciło

Widok wywołał wielkie zamieszanie, gdyż życie tych ponad dwumetrowych ssaków było zagrożone. Zorganizowano natychmiastową akcję ratunkową.

Strażnicy ze straży przybrzeżnej muszą działać szybko, aby je ocalić. Część ratowników próbuje utrzymać skórę zwierząt w stanie nawilżenia. Polewają je wodą z wiadra, a nawet okrywają ręcznikami. Inni starają się jak najszybciej transportować pozostałe walenie na specjalnych noszach z powrotem do wody.

Niestety nie wszystkim delfinom udało się przetrwać. Część z wyrzuconych na brzeg stworzeń była zbyt osłabiona i po jakimś czasie zdechła. Do godzin popołudniowych polskiego czasu do morza bezpiecznie wróciły trzy delfiny.

Rzadko spotykany gatunek

Delfin grubogłowy to gatunek walenia z rodziny delfinowatych rzadko spotykany przez ludzi, gdyż zazwyczaj przebywa na otwartych wodach oceanicznych, daleko od brzegów. W ostatnich latach zdarzały się już podobne sytuacje, lecz nigdy o tak wielkim znaczeniu. Delfiny znajdowano już na plażach w Japonii, lecz do tej pory były to mniejsze, liczące po kilkadziesiąt sztuk grupy.

Hokota, Japonia - 150 delfinów grubogłowych morze na brzeg wyrzuciło 4 Hokota, Japonia - 150 delfinów grubogłowych morze na brzeg wyrzuciło 3 Hokota, Japonia - 150 delfinów grubogłowych morze na brzeg wyrzuciło 2

Źródło: ENEX, PAP, tvnmeteo

 

0 0 vote
Article Rating