Holenderskie małżeństwo zamieszkało w pierwszym w Europie domu, który został w pełni wydrukowany na drukarce 3D. Jego twórcy wierzą, że może wyznaczyć trend w budownictwie mieszkalnym – pisze „The Guardian”.

Para emerytów otrzymała cyfrowe klucze do swojego mieszkania. Budynek – liczący 94 m kw. bungalow z dwiema sypialniami – otwiera się za pomocą aplikacji. To pierwszy dom, który został w pełni zaakceptowany przez lokalne władze i jest zamieszkany przez osoby, które płacą za jego wynajem – powiedział Bas Huysmans, szef Weber Benelux, firmy, która stworzyła budynek.

Budowanie metodą druku 3D odbywa się za pomocą wielkiego ramienia robota, które wypuszcza specjalny cement, odwzorowując projekt architekta. Na powstałe ściany nakłada kolejne warstwy – w tym wypadku 24 – żeby zwiększyć ich wytrzymałość. Następnie wstawiane są okna oraz drzwi oraz przeprowadzane prace wykończeniowe.

Metoda 3D jest postrzegana przez wielu z branży budowlanej jako sposób na obniżenie kosztów budowy oraz szkód środowiskowych, jakie niesie wytwarzanie dużych ilości cementu. Może też, jak wskazał „The Guardian”, okazać się szczególnie przydatna w Holandii, gdzie brakuje wykwalifikowanych murarzy.

 

Źródło: PAP
3 4 votes
Article Rating