Jak informuje dziennik „The Independent”, holenderscy naukowcy opracowali nową odmianę ptasiej grypy, który jest wyjątkowo łatwo zaraźliwa i zabójcza. Potencjalnie wirus może zabić miliony ludzi. Teraz naukowcy chcą opublikować raport na ten temat. Amerykańscy eksperci od bio-bezpieczeństwa obawiają się jednak, że takie informacje mogłyby wpaść w niepowołane ręce. 

Wirus H5N1 już od połowy lat 90. wzbudza strach na świecie. Teraz naukowcy z uniwersyteckiego centrum medycznego w Rotterdamie opracowali jeszcze bardziej śmiertelny szczep wywołujący ptasią grypę. Zamierzają oni również upublicznić informacje o super-wirusie. Te doniesienia wzbudziły obawy w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańskie władze alarmują, że raport europejskich badaczy mógłby zostać wykorzystany np. przez terrorystów, a wirus posłużyć jako broń biologiczna.

– Obawiamy się, że jeśli stworzy się coś tak zabójczego i dojdzie do globalnej pandemii, śmiertelność i koszty będą dla świata ogromne – powiedział brytyjskiej gazecie doradca amerykańskiego rządu, dodając, że „w tym wypadku najgorszy scenariusz jest gorszy od tego, co możemy sobie wyobrazić”.

Holenderscy naukowcy stworzyli nową odmianę zabójczej grypy poddając mutacji genowej H5N1. Jak pisze „The Independent”, uważali, że dzięki zdobytej wiedzy będzie łatwiej opracować szczepionki i leki. Część badaczy krytykuje jednak holenderskich akademików, podkreślając, że takie eksperymenty powinny być przeprowadzane w lepiej zabezpieczonych placówkach.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating