Z holenderskiego muzeum Singer Laren w nocy z niedzieli na poniedziałek skradziono obraz Vincenta van GoghaOgród przy plebanii w Nuenen wiosną„. Położona niedaleko Amsterdamu placówka była zamknięta z powodu pandemii. Kradzież nastąpiła dokładnie w 167. rocznicę urodzin artysty.

Jak podaje „Guardian”, wartość dzieła wynosi około pięć milionów funtów (niemal 25,5 miliona złotych). Obraz został skradziony, gdy holenderskie muzeum – podobnie jak większość placówek w kraju i w całej Europie – było zamknięte z powodu epidemii COVID-19. Złodzieje około godziny 3 nad ranem wybili szybę przy głównym wejściu. Mimo uruchomionego alarmu, zdążyli zbiec przed przyjazdem policji. Według brytyjskiego dziennika żadne inne obrazy nie zostały skradzione.

„Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną” Vincenta van Gogha
Reuters

Jan Rudolph de Lorm, dyrektor muzeum, przyznał, że z powodu kradzieży jest „niezwykle wkurzony” . – Czuję wielką złość, ale także i smutek – dodał. Dzieło sztuki zrabowano w 167. rocznicę urodzin Vincenta van Gogha.

Obraz wypożyczony był z muzeum w Groningen na północy kraju na wystawę czasową Mirror of the Soul (Zwierciadło Duszy). – To dokładnie ta sytuacja, której nie chcesz doświadczyć, kiedy wypożyczasz obraz – powiedział de Lorm. – Piękne, poruszające dzieło jednego z naszych najwybitniejszych malarzy zostało zabrane społeczeństwu. Ono musi jak najszybciej do nas wrócić, abyśmy mogli znów cieszyć się jego pięknem – dodał.

Holenderskie muzea zamknięte są od 12 marca. To część środków zapobiegawczych, aby wstrzymać epidemię w kraju. W Holandii wirusem SARS-CoV-2 zakażonych jest ponad 11 tysięcy osób.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating