Huragan Dorian dotarł w niedzielę do Bahamów. Wiatr wiejący z prędkością 295 kilometrów na godzinę uderzył w niewielką wyspę Elbow Cay, należącą do wysp Abaco na północnym zachodzie tego kraju – poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów.

Narodowe Centrum ds. Huraganów nie ukrywa, że sytuacja jest katastrofalna. – To najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii na północno-zachodnich Bahamach. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja – powiedział dyrektor NHC Ken Graham.

Ciągły wiatr osiąga prędkość 295 kilometrów na godzinę, natomiast najsilniejsze podmuchy dochodzą do ponad 350 km/h. Przewiduje się, że północno-zachodnia część Bahamów będzie dewastowana w ciągu najbliższych dwóch dni przez ulewne deszcze, wysokie fale i niszczący wiatr.

Prognozowana trasa przejścia huraganu Dorian (NHC)

Ewakuacja ludzi

Po przejściu nad Bahamami Dorian prawdopodobnie uderzy we Florydę, aczkolwiek NHC twierdzi, że jego trajektoria w ostatniej chwili może się zmienić i amerykański półwysep może uniknąć głównego uderzenia. Mieszkańcy tego stanu nie mogą być jednak do końca spokojni, gdyż w najlepszym przypadku nad Florydą przejdzie burza tropikalna.

W niedzielę cztery hrabstwa Florydy ogłosiły obowiązkową ewakuację. Dotyczy to obszarów, na których ludzie mieszkają w domach mobilnych, przybrzeżnych wysp oraz terenów najbardziej narażonych na zalanie przez wysokie fale. W pozostałych hrabstwach tego stanu ewakuacja jest dobrowolna.

„Odnośnie do Florydy – Karolina Południowa, Karolina Północna, Georgia i Alabama najprawdopodobniej zostaną uderzone znacznie mocniej niż się spodziewano. Wygląda to na jeden z największych huraganów w historii. Już jest kategoria 5. Uważajcie! Niech Bóg błogosławi każdemu” – napisał prezydent USA Donald Trump na Twitterze.

Premier Bahamów Hubert Minnis apelował do mieszkańców dwóch najbardziej zagrożonych wysp tego kraju, Wielkiego Abaco i Wielkiej Bahamy, aby ewakuowali się na największą wyspę Andros, gdzie będą mieli większą szansę na schronienie przed żywiołem.

– Chcę, żebyście pamiętali: domy można wymienić. Życia nie da się wymienić – mówił i podkreślił, że obecnie w niebezpieczeństwie jest życie 73 tysięcy ludzi i zagrożonych jest 21 tysięcy domów. Zdaniem premiera najbardziej niszczycielskie mogą być fale, których wysokość może sięgać ponad 6 metrów.

Prognozowana prędkość wiatru huraganu Dorian (NHC)

Stan wyjątkowy

Republikański gubernator tego stanu Ron DeSantis ostrzegł w piątek mieszkańców Florydy: „Przygotujcie się, bądźcie gotowi stawić czoło wydarzeniu, które może potrwać kilka dni”. Dodał: „Jeśli znajdziecie się w strefie ewakuowanej i dostaniecie nakaz opuszczenia domu, proszę, zróbcie to. Postawcie przede wszystkim na wasze bezpieczeństwo, lepiej się ewakuować, niż pozostać i narazić życie”.

Floryda na południowo-wschodnim krańcu USA co roku znajduje się na pierwszej linii uderzenia huraganów. Półwysep ma charakter nizinny i jego linia brzegowa jest szczególnie zagrożona, płaska jest też wewnętrzna część Florydy. Dlatego głównym zagrożeniem dla jej mieszkańców są powodzie.

 

Kamery Live

Wyspa Marsh Harbour, na której znajduje się kamera ma czas UTC-4, czyli 6 godzin wcześniej, niż czas w Polsce.

 

 

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating