W obawie przed zbliżającym się do południowo-wschodnich wybrzeży USA huraganem Florence gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster zarządził ewakuację dla ponad miliona osób mieszkających na wybrzeżu – poinformowały agencje.

– To bardzo niebezpieczny huragan. Nie chcemy ryzykować życia ani jednej osoby – powiedział McMaster.

Ewakuacja rozpoczęła się w nocy z poniedziałku na wtorek czasu lokalnego i objęła mieszkańców całego wybrzeża stanu, którego długość wynosi 320 km.

Wcześniej na wyspie Hatteras u wybrzeży Karoliny Północnej zarządzono ewakuację mieszkańców, a od wtorku ludzie mają być ewakuowani z turystycznego regionu Outer Banks.

Wieje z prędkością 220 km/h

Według informacji amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Florence obecnie ma kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a prędkość wiatru dochodzi do 220 kilometrów na godzinę. Zanim znajdzie się bezpośrednio nad lądem, czyli w pobliżu granicy Karoliny Północnej i Południowej, ma jeszcze przybrać na sile.

Eksperci spodziewają się, że najgroźniejszymi zjawiskami będą nacierające na wybrzeże fale, a także ulewy.

Huragan Florence zbliża się do USA

Stan wyjątkowy

Nie tylko Karolina Południowa szykuje się na atak Florence. Stan wyjątkowy ogłoszono w stanach Karolina Północna, Maryland i Virginia. Mieszkańcy tych miejsc wykupują żywność, wodę i paliwo ze sklepów, a także zabijają okna deskami.

– Wszyscy jesteśmy przerażeni. Wiemy, że musimy potraktować żywioł poważnie – mówiła Jennifer Oosterwyk z Wilmington w Karolinie Północnej.

Florence ma być najsilniejszym huraganem, jaki nadciągnie nad Stany Zjednoczone w tym roku, a także pierwszym tak silnym od 1989 roku w obu Karolinach.

 

Pilot-łowca huraganów o Florence

Anderson Cooper, dziennikarz amerykańskiej telewizji CNN, rozmawiał z pilotem, który kilka razy okrążył huragan, by zebrać dane dla NOAA, czyli amerykańskiej Narodowej Administracji do spraw Oceanów i Atmosfery.

– Zobaczyliśmy na własne oczy, że Florence nabiera siły z minuty na minutę, zmieniając się w prawdziwą bestię – mówił Justin Kibbey, pilot zajmujący się badaniem huraganów. – Podczas naszego pierwszego lotu to nie był jeszcze huragan, najwyżej burza tropikalna. W niedzielę Florence była już huraganem. A teraz to huragan kategorii czwartej, wiec Florence zmieniła się ze sztormu do potężnego huraganu w 72 godziny. To błyskawiczna intensyfikacja, a mówiąc potocznie, to cholernie silny sztorm – relacjonował Kibbey.

 

 

 

 

Źródło: Washington Post, ABC News, Reuters, NOAA, NHC, tvnmeteo

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating