Około 11:30 czasu polskiego (5:30 w USA) huragan Irene po raz drugi uderzył w wybrzeże USA. Wszedł nad ląd w okolicach zatoki Little Egg. Do tej pory huragan zabił co najmniej 10 osób i pozbawił prądu ponad 3 miliony ludzi.

W tej chwili wiatr wieje z prędkością 80-100 mil na godzinę (128-160 km/h) – donosi CNN. Ostrzeżenie przed huraganem wydano na terenach od Florydy do Cape Cod na północy Stanów Zjednoczonych (stan Massachusetts).

W Nowym Jorku największego naporu wiatru spodziewa się około 8 rano lokalnego czasu (14. czasu polskiego). Burmistrz miasta Michael Bloomberg wielokrotnie przestrzegał, by nie lekceważyć zagrożenia. Poradził mieszkańcom nieopuszczanie mieszkań do czasu ustabilizowania się sytuacji.

Wędruje na północ i straszy

Później huragan, gdy już przejdzie w okolicach Nowego Jorku, powędruje na północ – przewidują meteorologowie z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Właśnie z tego powodu burmistrz Filadelfii Michael Nutter wprowadził stan wyjątkowy. – Podpisałem dokument o wprowadzeniu stanie zagrożenia dla Filadelfii. To pierwszy raz od 1986 roku kiedy stan wyjątkowy został ogłoszony w tym mieście. To oddaje jak poważną sytuację przewidujemy. Podobne alarmy ogłosiliśmy w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Baltimore – powiedział polityk.

Źródło: tvn24.pl

Nowojorskie metro nie działa, 468 stacji zamieniło się w puste „dworce duchów”. Zwykle pełen łodzi port również jest pusty. Przez ruchliwe z reguły kilkupasmowe ulice można przejść nie rozglądając się na boki. Wall Street przedzielona jest barierami z worków z piaskiem. Place budowy zamarły. W mieszkaniach na Dolnym Manhattanie, Brooklynie i Queens nie ma ludzi – ok. 400 tys. mieszkańców zostało ewakuowanych w inne miejsce. W mogących pomieścić nawet 70 tys. ludzi schronach jest już 8,7 tys. osób. Porty lotnicze im Johna F. Kennedy’ego i La Guardia są zamknięte, odwołano ponad 8 tys. lotów. Na ulicach panuje dziwna cisza. „Na oceanie duże, jednostajne fale o wysokości ok. 3 m. Widoczność do 50 m” – tak według relacji Alertowiczki M. Polanowskiej wyglądało wczoraj wybrzeże Atlantyku Rockaway Beach w Nowym Jorku.

Główne uderzenie huraganu ok. godz. 14.00

Miasto czeka na główne uderzenie huraganu Irene. Według najnowszych informacji huragan znów „przyziemił”, czyli przesunął się znad wody na ląd, w okolicach Little Egg Inlet w stanie New Jersey, kilkadziesiąt km na południe od Nowego Jorku i kilkadziesiąt km na południowy wschód od Filadelfii. Za około godzinę centrum huraganu spodziewane jest w Nowym Jorku.

Władze szykują się na główne uderzenie huraganu

W ciągu ostatnich 200 lat nad Nowy Jork dotarło zaledwie kilka huraganów, częściej zdarzają się burze śnieżne, jak w ubiegłym roku. Za zbyt późną reakcję na władze spadła wówczas fala krytyki. Dlatego teraz ratusz Wielkiego Jabłka dmucha na zimne. Wyznaczono około 70 punktów ewakuacyjnych. – Huragan, choć jeszcze nie jego centrum, jest już nad Nowym Jorkiem – powiedział burmistrz Michael Bloomberg na konferencji prasowej w centrum kryzysowym w dzielnicy Brooklyn. Bloomberg zaapelował do mieszkańców, by nie wychodzili na ulice, bo na zewnątrz – jak się wyraził – „wiele rzeczy fruwa”. – Czas na ewakuację już minął. Zostańcie teraz tam, gdzie jesteście i uczyńcie wszystko co możliwe, by ochronić się przed żywiołem. My zrobiliśmy to, co było w naszej mocy – stwierdził Bloomberg. Swój apel powtórzył także po hiszpańsku.

Obama nie chce powtórzyć błędów ekipy Busha w czasie „Katriny”

Amerykańskie władze robią wszystko, by nie powtórzyła się sytuacja z 2005 r., kiedy huragan Katrina spustoszył amerykańskie wybrzeże, zniszczył Nowy Orlean, zabił 1,8 tys. osób i spowodował ponad 100 mld dolarów strat. Irene jak dotąd spowodowała śmierć – według różnych źródeł – od 7 do 10 osób. Wiadomo, że dziewiąta ofiara to mężczyzna, który zginął w sobotę wieczorem(czasu miejscowego) w miejscowości Chesterfield County w stanie Wirginia, gdy na jego dom runęło drzewo. Wcześniej zginęli m.in. 11-letni chłopiec i mężczyzna uderzony odłamaną przez wichurę gałęzią drzewa. Jeszcze inny mężczyzna został zmyty w czasie ulewy i najprawdopodobniej utonął.

Prezydent Barack Obama, pomny doświadczeń George’a Busha, którego ekipie zarzucano zbyt późną reakcję na Katrinę, jest na bieżąco informowany o postępach żywiołu i działaniach służb. Przywódca USA odwiedził też centrum zarządzania kryzysowego w Waszyngtonie. – To będą długie 72 godziny. (Huragan – red.) dotknie wiele rodzin – powiedział Obama, deklarując pełne wsparcie dla działań ratowników. W najbardziej zagrożonych stanach USA, np. New Jersey, wprowadzono stan wyjątkowy.

Irene nad wschodnim wybrzeżem USA: zniszczenia, ewakuacja 2 mln ludzi

– Jakieś rzeczy rozbijają się o mój dom. – powiedział agencji AP Leon Reasor z Buxton w Karolinie Północnej. – Jak ja nienawidzę huraganów – dodał. Irene dotarła nad wschodnie wybrzeże USA w sobotę tuż po brzasku. Pierwszym stanem na drodze żywiołu była Karolina Południowa. Według gubernator stanu. Beverly Perdue, huragan wyrządził znaczne szkody na wybrzeżu. Niektóre dotknięte żywiołem rejony są niedostępne ze względu na powodzie i zerwane linie wysokiego napięcia. – Ludzie są tam odcięci od świata – powiedziała gubernator Perdue.

Na uderzenie Irene przygotowały się m.in. Waszyngton, Filadelfia, wybrzeże stanu New Jersey i obszar metropolii Bostonu. Co najmniej 2,3 mln ludzi na całym wschodnim wybrzeżu USA otrzymało polecenie ewakuacji. Nie wiadomo jednak, ilu z nich wykonało bądź mogło wykonać nakazy władz. Burmistrz Filadelfii, Michael Nutter, wprowadził stan wyjątkowy, pierwszy dla tego miasta od rozruchów na tle rasowym z 1986 r. – Ratujemy tu życie ludzi, nie ma czasu na głupoty – powiedział Nutter. Dla Waszyngtonu huragan to już druga katastrofa naturalna w ciągu tygodnia – kilka dni temu miasto nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które uszkodziło znane budynki stolicy USA, w tym obelisk Waszyngtona. Irene sprawdza, czy stolica potrafi chronić zarówno narodowe skarby, jak i najbiedniejszych – napisała agencja AP. W Bostonie, wzorem Nowego Jorku. zarząd transportu miejskiego zawiesił wszystkie linie autobusowe i kolejowe. Nieczynne jest także metro. W New Jersey prewencyjnie zamknięto elektrownię atomową Oyster Creek, położoną zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża Atlantyku. Według najnowszych informacji automatycznie wyłączył się też reaktor w stanie Maryland.

Irene osłabła, ale wciąż jest groźna. Gigantyczny rozmiar huraganu

W sobotę wieczorem huragan osłabł do kategorii 1 (najsłabszej w pięciostopniowej skali), wciąż jednak uważany jest za groźny, a władze obawiają się zniszczeń wywołanych równoczesnym wystąpieniem sztormu, wysokich na prawie dwa metry fal i ulewnego deszczu. Zastępca dyrektora Narodowego Centrum Huraganów na Florydzie, Ed Rappaport, oznajmił, że w momencie, kiedy centrum Irene przejdzie przez Nowy Jork, będzie „huraganem z dolnej półki, albo silnym sztormem tropikalnym’. Nie każdy huragan jest jednak tak duży, jak Irene. Nad amerykańskim wybrzeżem wieją potężne wiatry, osiągające do 185 km/h, w wielu miejscach trwają gigantyczne ulewy, są już pierwsze podtopienia i zalane ulice. Olbrzymi huragan rozciąga się na długości 805 kilometrów i zagraża obszarowi zamieszkanemu przez 65 mln. ludzi. Na razie jednak poszerzono obszar pogotowia huraganowego do Nantucket w stanie Massachusetts. Dla wybrzeży Nowej Szkocji w Kanadzie obowiązuje pogotowie sztormowe – w miarę przesuwania się na północ Irene będzie słabła.

 

Źródło: m.wyborcza.pl
0 0 votes
Article Rating