Huragan Maria osłabł, obecnie określany jest jako huragan czwartego – w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona – stopnia. Pozostał jednak bardzo niebezpieczny. Huragan uderzył we wtorek w Dominikę z prędkością dochodzącą do 260 kilometrów na godzinę.

 

Huragan Maria zmierza w kierunku Wysp Dziewiczych i Portoryko, po tym jak uderzył w wyspę Dominika. Huragan przemieszcza się w przybliżeniu po tej samej trasie, którą wcześniej pokonał huragan Irma.

Początkowo zaklasyfikowano go jako huragan najwyższej kategorii w pięciostopniowej skali. Jednak, kiedy dotarł około 380 kilometrów na południowy wschód od St. Croix, został zdegradowany do kategorii czwartej. Nadal jest określany jako „bardzo niebezpieczny huragan”.

W najbliższych dniach jego siła może się wahać, jednak nie opadnie poniżej czwartej kategorii – zaznacza NHC, Krajowe Centrum do spraw Huraganów USA.

Przewidywany szlak huraganu Maria (PAP/EPA/National Hurricane Center / HANDOUT)

Premier Wspólnoty Dominiki, państwa leżącego na wyspie Dominika w grupie wysp Nawietrznych, Roosevelt Skerrit, poinformował we wtorek nad ranem za pośrednictwem mediów społecznościach, że dach jego domu został zerwany, a on sam jest „na łasce huraganu”. Później dodał też, że jego dom został zalany, ale jemu samemu nic się nie stało.

– Wiatr porwał dach niemal każdej osoby, z którą rozmawiałem – mówił Skerrit. – Dach mojego domu był jednym z pierwszych, a to wywołało lawinę kolejnych – dodał.

Lotnisko i porty na Dominice są zamknięte – podaje BBC.

Sztorm i ulewne opady deszczu

Według NHC Maria doprowadzi do powstania fal sztormowych do 1,8-2,7 m.

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów w Miami na Florydzie ogłosiło też stan pogotowia dla wysp Antigua, Barbuda, St. Kitts i Nevis, Montserrat a także St. Lucia, Barbados oraz St. Vincent i Grenadyny. Większość tych wysp wcześniej także zdemolowała już Irma.

Irma była najpotężniejszą burzą w historii, która uformowała się na Atlantyku. Wiatr dochodził do 298 km/h. Oprócz zniszczeń materialnych Irma przyczyniła się do śmierci co najmniej 84 osób. Ponad  połowa ofiar zginęła na Karaibach.

Siła jej „następczyni”, Marii, budowała się w miarę zbliżania się do Małych Antyli, podało NHC.

Portoryko już się przygotowuje

Mieszkańcy Portoryko przygotowują się na uderzenie Marii, która w środę ma dotrzeć do wyspy. Regiony te zostały już wcześniej dotknięte przez huragan Irma, ich gospodarka jest osłabiona, a sieć energetyczna uszkodzona.

Jeżeli Maria utrzyma swoją siłę w momencie uderzenia w Portoryko, byłby to najpotężniejszy huragan w tym rejonie od 85 lat. Poprzednia burza kategorii czwartej dotarła tam w 1932 roku. Ostatnim poważnym huraganem był Georges, który w 1998 roku uderzył w ląd jako burza trzeciej kategorii.

Jeśli w Portoryko doszłoby do dużych zniszczeń, to mogłoby wpłynąć negatywnie na dostawy pomocy humanitarnej, która kierowana jest na na inne wyspy zniszczone przez huragan Irma. Właśnie tu znajduje się bowiem jedno z centrów dowodzenia, z którego wysyłane są dostawy sklejki, elektronarzędzi i wkrętów do zamykania okien i drzwi.

– Portoryko jest naszym życiem. Z powodu zbliżającego się żywiołu wysłaliśmy dwa samoloty z ochotnikami – powiedział Judson Burdon, mieszkaniec Anguilli, który pomagał koordynować dostawy na wyspę.

 

Maria nie jest jedynym zagrożeniem

Drugi huragan, Jose (pierwsza kategoria), który powstał na Oceanie Atlantyckim przemieszcza się z prędkością 14 km/h w kierunku północnym. We wtorek rano polskiego czasu znajdował się około 380 km na zachód od Cape Hatteras w Karolinie Północnej. Jak poinformowali synoptycy, oko huraganu Jose nie powinno dotrzeć do lądu. Prawdopodobnie pozostanie w okolicy wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – podało NHC.

Synoptycy prognozują, że po intensywnych opadach deszczu poziom wody wzrośnie o 13 centymetrów. Silny wiatr może spowodować wysokie fale na wybrzeżu.

 

Po Marii Lee, Norma i Otis

Na Atlantyku, w dużej odległości od lądu, uformowała się depresja tropikalna – Lee.
 Może dotrzeć do południowo-wschodnich stanów USA, a także do Bermudów i Bahamów.

Na Oceanie Spokojnym burza tropikalna, Norma, przemieszcza się w kierunku półwyspu Baja California. Znajduje się tam wiele kurortów turystycznych. Ma tam dotrzeć w niedzielę. Prędkość wiatru towarzysząca Normie wynosi około 80 km/h.

Za Normą uformowała się burza tropikalna Otis z wiatrem o prędkości 112 km/h.

Jose, Maria i Lee nad Oceanem Atlantyckim

 

Źródło: reuters, pap, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating