Trwa sezon huraganowy na Pacyfiku. Nie tak dawno burza tropikalna Lane spowodowała ulewne deszcze i lawiny błotne na Hawajach, a już na Oceanie Spokojnym utworzył się huragan trzeciej kategorii Norman.

Ocean Spokojny przemierza huragan Norman. Obecnie znajduje się w odległości około 3025 kilometrów od Hilo na Hawajach. Żywioł stracił na sile i został uznany za huragan trzeciej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona.

Kolejny huragan na Pacyfiku

Jak informuje Narodowe Centrum Huraganów (NHC), Norman niesie ze sobą wiatr wiejący z maksymalną prędkością 200 kilometrów na godzinę i kieruje się na zachód i południowy zachód. W ciągu najbliższego weekendu oraz tygodnia pozostanie silnym huraganem.

Trasa huraganu Norman – stan z piątku z godziny 21.00 (NOAA)

Lane zalała Big Island i Maui

Na wyspie Big Island towarzyszące huraganowi Lane ulewne deszcze trwały kilkanaście godzin. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) nazwała je „katastrofalnymi”. W niektórych regionach Hawajów spadło prawie 1200 litrów wody na metr kwadratowy. Wiele domów zostało zalanych, w wystąpiły też osunięcia ziemi. Na sąsiedniej wyspie Maui wybuchła seria pożarów, które zniszczyły kilka domów i zmusiły wielu mieszkańców do ewakuacji. Nie wiadomo, co było ich przyczyną.

 

 

 

 

Źródło: staradvertiser.com, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating