Huragan Willa, który ma siać zniszczenie na wybrzeżu meksyku, mocno przybrał na sile. Spodziewane są wichury i powodzie. To nie jedyny żywioł, który niesie załamanie pogody.

W nocy z niedzieli na poniedziałek huragan Willa mocno przybrał na sile. Obecnie żywioł ma już piątą kategorię w rosnącej pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Huragan nieuchronnie zbliża się w stronę nadmorskich stanów Meksyku.

„Nieustannie się umacnia”

Amerykańskie Narodowe Centrum do spraw Huraganów (NHC) podało, że w niedzielę wieczorem czasu lokalnego Willa skierowała się w stronę meksykańskiego wybrzeża Pacyfiku, gdzie znajdują się główne atrakcje turystyczne regionu. Huragan niesie ze sobą groźbę ogromnych zniszczeń powodowanych opadami deszczu i wiatrem, który w porywach rozpędza się do około 260 kilometrów na godzinę. Prawdopodobnie pojawią się też powodzie.

Raport NHC mówi o nieustannym umacnianiu się żywiołu. Szacuje się, że w nadmorskich stanach Jalisco, Nayarit i Sinaloa spadnie od 125 do 381 litrów na metr kwadratowy deszczu.

NHC prognozuje, że Willa uderzy w wybrzeże Meksyku we wtorek po południu lub wieczorem.

Prognozowana trasa huraganu Willa (NHC)

 

Vincent słabnie

Nieznaczne pocieszenie przynosi słabnięcie drugiego żywiołu – burzy tropikalnej Vincent. W niedzielę wieczorem zaczęła tracić na sile. Znajdowała się wtedy w odległości około 370 kilometrów od Acapulco. NHC podało, że prawdopodobieństwo wejścia Vincenta na brzeg jest niewielkie. W raporcie przewiduje się, że burza „pozostanie tylko na morzu lub w pobliżu południowego wybrzeża Meksyku do wtorkowego poranka”.

Vincent ma osłabnąć do poniedziałkowej nocy na tyle, by nazywać go depresją tropikalną. Nadal jednak ma być przyczyną znacznych opadów deszczu.

 

Zbliża się silne oddziaływanie magnetyczne, które wystąpi od 22-26 października, a słabsze 28-30 października, szczyt pierwszego już 24 dnia miesiąca

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo, https://www.foxnews.com/world/hurricane-willa-threatens-mexico-as-extremely-dangerous-category-4-storm
0 0 votes
Article Rating