International Business Machines Corp. (IBM) planuje zwolnić około 10 tysięcy osób w Europie. Jak pisze „Bloomberg”, redukcje mają przyczynić się do obniżenia kosztów w wolno rozwijającej się jednostce usługowej i przygotować firmę do podziału.

Powołując się na źródła związane ze sprawą, „Bloomberg” pisze, że daleko idące redukcje obejmują około 20 procent pracowników zatrudnionych w Europie. Największe zwolnienia zostaną przeprowadzone w oddziałach w Wielkiej Brytanii i Niemczech, ale cięcia planowane są również w Polsce, Słowacji, Włoszech i Belgii.

 

Cięcia obejmą dział usługowy

Zwolnienia dotkną szczególnie dział usług IT dla biznesu firmy, który na co dzień zajmuje się między innymi zarządzaniem centrami danych klientów oraz wsparciem informatycznym w zakresie obsługi i naprawy sprzętu.

Wpisuje się to w ogłoszoną w październiku br. strategię firmy ze stanu Nowy Jork, która planuje podział i skupienie się na przynoszących najwyższe dochody nowych obszarach działalności, takich jak hybrid-cloud computing oraz sztuczna inteligencja.

Redukcje zostały zapowiedziane przez kierownictwo IBM wcześniej w listopadzie br. podczas spotkania z przedstawicielami działających w europejskich oddziałach firmy związków zawodowych. Ich planowana skala nie była jednak wcześniej znana.

Po opublikowaniu informacji o planowanych zwolnieniach w Europie akcje IBM na nowojorskiej giełdzie spadły o 1,6 proc. Ogółem od początku roku walory firmy straciły na wartości 8,6 proc.

 

 

 

ŹródłoBloomberg, PAP
0 0 votes
Article Rating