„Chłopiec i jego atom” to najmniejszy film świata. Składa się tylko i wyłącznie z atomów. Powstał w laboratorium IBM.

W filmie chłopiec o imieniu Atom, składający się z około 130 atomów, zaprzyjaźnia się z pojedynczym atomem. Gra z nim, tańczy, skacze na trampolinie. Akcji filmu towarzyszy zabawna muzyka.- Atomy, które widzimy w animacji są powiększone 100 milionów razy – informuje Christopher Lutz, naukowiec z IBM, który brał udział w projekcie.

Historia

Film powstał w Centrum Badań Almaden w San Jose w Kalifornii. Jego głównym celem nie było bicie rekordu w kategorii najmniejszy film świata, a edukacja dzieci na temat cudów nauki i techniki.

Do stworzenia animacji naukowcy wykorzystali skaningowy mikroskop tunelowy, wynaleziony przez IBM w 1980 r. i nagrodzony Noblem. Narzędzie potrafi manipulować pojedynczymi atomami. W tym konkretnym przypadku naukowcy przenieśli atomy w konkretne miejsca, tworząc 242 klatki, z których powstała animacja.

Atomowi filmowcy skupili się jednak nie tylko na walorach obrazu. – Chcieliśmy stworzyć emocjonalną historię. Jest to część naszej działalności edukacyjnej. Próbowaliśmy skłonić ludzi do dyskusji o atomach i wyjaśnić, dlaczego są ważne – mówi główny autor projektu, Andreas Heinrich.

Poza rewolucyjną technologią, do realizacji filmu potrzeba było tylko 10 dni.

Źródło: venturebeat.com, BBC, tm
0 0 votes
Article Rating