Cyklon Thane uderzył w wybrzeże południowo-wschodnich Indii. Spowodował śmierć 11 osób. Bilans śmiertelnych ofiar może się powiększyć. Według lokalnych władz tajfun niedługo dotrze w okolice przemysłowej dzielnicy miasta Chennai.

Cyklon wszedł na ląd na południowym wybrzeżu Chennai w pobliżu Tamil Nadu. Agencje meteorologiczne podają, że będzie teraz zmierzał na zachód i ma słabnąć.

Według agencji informacyjnych wielu ludzi, również w głębi kraju, przygotowuje się na nadejście cyklonu. Rybacy usunęli swoje łodzie z morza i przenieśli się wraz z rodzinami do do przygotowanych schronów. Już wkrótce oko cyklonu uderzy w ląd. – Wiatr wieje obecnie z prędkością 140 km/h – podał Indyjski Departament Meteorologiczny.

Zagrożone są nisko położone obszary – Nellore, Andhra Pradesh, Chennai, Tiruvallur, Kanchipuram, północnej części Villupuram oraz Tamil Nadu.

Jedenaście ofiar śmiertelnych

Świadkowie uważają, że już teraz silne powiewy wyrywają z drzewa z korzeniami. Dodatkowo zniszczonych zostało wiele linii energetycznych. Bilans ofiar wynosi obecnie 11 osób i może wzrosnąć.

Najintensywniejsze opady deszczu są na północy Tamil Nadu, Puducherry i na południe od Andhra Pradesh.

Przed wejściem na ląd według IMD oraz JTWC Thane miał zostać huraganem 1 kategorii. Nie wiadomo jeszcze, czy tak się stało, ale władze wydały pomarańczowy alert i ostrzegły rybaków przed wypływaniem na morze.

W Indiach sezon na cyklony trwa od kwietnia do grudnia. W tym czasie pojawia się kilka cyklonów, które co roku powodują śmierć dziesiątek ludzi oraz ewakuacje tysięcy.

 

Źródło:  indiatoday.intoday.in, accuweather.com, Reuters, APTN, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating