Gdy naukowcy odkryli w Indiach nowy gatunek pająka, nie spodziewali się, że będzie on polował na znacznie większe od siebie ofiary. Ku ich zdumieniu, pajęczak w najlepsze konsumował przerastającą go kijankę.

W przełęczy Kumbharli Ghat w Indiach Zachodnich w 2014 roku naukowcy odkryli nowy gatunek pająka z rodziny skakunowatych. Przyłapali go na gorącym uczynku: ogromny pająk zaczaił się wówczas na kijanki, które z apetytem pałaszował. Jak się okazało, pająk ten jest w stanie upolować ofiary znacznie od niego większe – ćmy, kijanki czy motyle.

W grudniu na światło dzienne wyszła analiza zwyczajów łowieckich nowego gatunku pająka. Dokonał jej międzynarodowy zespół badawczy z uniwersytetów z Indii oraz Wielkiej Brytanii. Artykuł ukazał się w czasopiśmie naukowym „Peckhamia”.

Pogromca kijanek

Jeszcze w 2014 roku ten drobny brązowo-czarny pająk był całkowicie nieznany nauce. Obwołano go salticidem (Salticidae) lub pająkiem skaczącym. Naukowcy przez przypadek odnaleźli go, gdy polował na gromadzące się wzdłuż brzegów stawu kijanki. badacze doszli do wniosku, że nie powinno się odrywać go od uczty i środowiska naturalnego, pająk pozostał więc na swoim miejscu. Na miejscu ustalono jedynie, że najpewniej jest spokrewniony z rodziną znaną jako Hasarius adansoni.

To, co tak naprawdę zadziwiło naukowców, to finezja, z jaką pająk poluje na kijanki, które nie są „typowym” posiłkiem arachnidów. To, że gustują one w rozwiniętym już skrzeku, zaniepokoiło badaczy – dieta pająków skaczących nigdy nie obejmowała wyławianych z wody kijanek.

Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy pająki polowały na zdobycz, która najwyraźniej przekracza ich poziom lub żyje pod wodą. Istnieją gatunki pajęczaków zwane faktycznie pająkami wędkarskimi (Dolomedes). W ich menu znajdują się nawet dorosłe żaby.

Naukowcy planują jak najszybciej zorganizować kolejną ekspedycję, by zapoznać się z tym tajemniczym gatunkiem i przebadać jego niecodzienne nawyki. W skład zespołu badawczego najpewniej wejdą odkrywcy nowego gatunku – między innymi Javed Ahmed, David E. Hill oraz Sagar Satpute.

 

 

 

 

Źródło: sciencealert.com, Peckhamia, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating