Około 170 osób jest poszukiwanych w północnych Indiach wskutek pęknięcia części himalajskiego lodowca i uszkodzenia tamy na rzece Alaknanda, co spowodowało nagłą powódź – podały w niedzielę 7 lutego lokalne władze. Powódź zmusiła do ewakuacji wioski położone w dole rzeki zasilanej przez lodowiec. Wydobyto ciała 14 osób.

„Faktyczna liczba (ofiar) nie została jeszcze potwierdzona,” ale obawiamy się, że ponad 180 osób może nie żyć – powiedział przedstawiciel władz stanu Uttarakhand (d. Uttarańćal), Om Prakash. Chodzi o osoby pracujące przy tamie.

Cytowany przez Reutera świadek mówił o lawinie wody, skał i pyłu, która pędziła w dół rzeki.

To przyszło bardzo szybko, nie było czasu, żeby kogokolwiek zaalarmować – powiedział przez telefon Reuterowi Sanjay Singh Rana, mieszkaniec wsi Raini. Czułem, że nawet my zostaniemy zmieceni z powierzchni ziemi – dodał.

Sytuację uważnie monitoruje premier Indii Narendra Modi, który jest w stałym kontakcie z władzami stanowymi.

Do pomocy w akcji ratunkowej przygotowano indyjskie siły powietrzne – przekazał rząd federalny.

Minister spraw wewnętrznych Indii Amit Shah poinformował, że specjalne zespoły ds. usuwania skutków katastrof już zostały przetransportowane drogą powietrzną, aby pomóc w akcji poszukiwawczo-ratunkowej.

Na zdjęciach udostępnionych przez mieszkańców widać, jak woda zmywa część tamy i wszystko inne, co znalazło się na jej drodze.

Poziom wody w rzece Alaknanda wynosi teraz 1 metr powyżej normy, ale przepływ maleje – poinformował na Twitterze premier stanu Uttarakhand, Trivendra Singh Rawat.

Władze sąsiedniego stanu Uttar Pradeś, najludniejszego w Indiach, również postawiły w stan najwyższej gotowości tereny nadrzeczne.

Położony w Himalajach stan Uttarakhand jest podatny na gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi. W czerwcu 2013 r. rekordowe opady deszczu spowodowały niszczycielskie powodzie, które pochłonęły blisko 6 tys. istnień ludzkich.

Katastrofa ta została nazwana wówczas przez media „himalajskim tsunami” ze względu na potoki wody, które spływały w tym górzystym obszarze, powodując lawiny błota i skał i zmiatając z powierzchni domy, drogi i mosty.

Źródło: PAP, https://www.financialexpress.com/india-news/chamoli-glacier-break-live-avalanche-flood-alaknanda-dhauliganaga-rishi-ganga-power-project-damaged-itbp-rescue-images-videos/2189737/
1.8 4 votes
Article Rating