Potężne burze zaatakowały niektóre regiony Indii. Zginęło co najmniej 86 osób. To nie koniec niebezpiecznej pogody w tej części Azji.

Silne burze przeszły w niedzielę przez Indie. Towarzyszył im silny wiatr, piaszczyste zamiecie, ulewny deszcz i liczne wyładowania atmosferyczne.

Gwałtowny wiatr powalał drzewa i słupy wysokiego napięcia. Sparaliżowane zostały lotniska i kolej. Utrudnienia w transporcie dotknęły między innymi stolicę Indii – Nowe Delhi.

Dziesiątki ofiar

Burze w Indiach są częste w tym czasie roku, na początku pory deszczowej, jednak skala zniszczeń i liczba ofiar jest tym razem zatrważająca.

Tylko w stanie Uttar Pradesh zginęły w niedzielę co najmniej 34 osoby, a 47 zostało rannych. W Nowym Delhi i okolicach stolicy śmierć – głównie pod powalonymi drzewami – poniosło pięć osób. W Bengalu Zachodnim zginęło 11 osób, w tym piątka dzieci. Cztery ofiary śmiertelne odnotowano w zachodnim stanie Orisa. Natomiast co najmniej 12 osób zabił piorun w stanie Andhra Pradesh w południowo-wschodniej części kraju.

Synoptycy zapowiadają kolejne burze z silnym wiatrem.

Premier modli się i prosi o pomoc

„Jestem zasmucony ofiarami śmiertelnymi w wyniku burz w niektórych częściach kraju. Kondolencje dla pogrążonych w smutku rodzin. Modlę się o szybki powrót do zdrowia osób rannych. Poprosiłem urzędników, by udzielali wszelkiej możliwej pomocy poszkodowanym przez burze” – napisał na Twitterze premier Indii Narendra Modi.

 

 

Źródło: Reuters, TVNMeteo, http://zeenews.india.com/india/over-30-dead-as-storm-wreaks-havoc-in-4-states-leaves-behind-trail-of-destruction-2107565.html, http://english.alarabiya.net/en/News/world/2018/05/14/Violent-storms-in-India-kill-at-least-86.html
0 0 votes
Article Rating