Sąd Najwyższy Indii uznał w środę, że stosunek seksualny z niepełnoletnią żoną to przestępstwo. Decyzja sądu została uznana za przełomową, choć eksperci ostrzegają, że jej egzekwowanie nie będzie łatwe.

Indyjskie prawo zabrania stosunków seksualnych z osobami poniżej 18. roku życia. Wyjątek stanowią jednak małżeństwa – współżycie mężczyzny z nieletnią żoną jest legalne w przypadku dziewcząt powyżej 15. roku życia.

Jak podaje „The Guardian”, 46 procent  kobiet w wieku 18-29 lat wyszło za mąż przed osiągnięciem pełnoletności.

Decyzja sądu została przyjęta z radością przez obrońców praw kobiet. Niepełnoletnie dziewczyny będą mogły oskarżyć swoich mężów o gwałt.

– Nie pozostała nam żadna inna opcja jak tylko harmonizacja prawodawstwa dotyczącego dzieci – cytuje „The Guardian” Madana Lokura, sędziego, który uzasadniał decyzję Sądu Najwyższego.

Brytyjski dziennik pisze, że według dotychczas obowiązujących przepisów 17-latek mógł być ścigany za gwałt, jeśli uprawiał seks ze swoją rówieśniczką. Do odpowiedzialności karnej nie był natomiast pociągany 50-letni mężczyzna współżyjący ze swoją 15-letnią żoną.

 

Egzekwowanie wyroku będzie trudne

– Jest to punkt zwrotny, który koryguje historyczną krzywdę wobec dziewcząt. Jak można było wykorzystywać małżeństwo jako kryterium do dyskryminacji dziewczyn? – stwierdził w rozmowie z BBC News Vikram Srivastava, założyciel organizacji Independent Thought, jednego z głównych wnioskodawców do indyjskiego sądu.

Jak relacjonują brytyjskie media, samo egzekwowanie wyroku będzie jednak bardzo trudne. W Indiach małżeństwo z nieletnimi dziewczętami jest mocno zakorzenione w tradycji.

– Sądy i policja nie mogą monitorować sypialni. Nieletnie dziewczyny, które wyszły już za mąż – zazwyczaj za zgodą swoich rodziców – nie zawsze będą miały odwagę, żeby zgłosić sprawę przeciw swojemu mężowi na policję bądź do sądu – oceniła Geeta Pandey korespondentka BBC z New Dehli.

0 0 votes
Article Rating