Mangalyaan, indyjski statek kosmiczny, w środę dotarł do orbity Marsa. Indie są pierwszym krajem na świecie, któremu za pierwszym razem udało się zdobyć orbitę Czerwonej Planety.

Mangalyaan

Naukowcy wiwatowali, gdy do centrum dowodzenia w Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych dotarł sygnał z sondy, która właśnie dotarła do orbity Marsa.- Indie zdołały dotrzeć do Marsa, gratuluję wam wszystkim, całemu krajowi. Dziś piszemy historię – powiedział premier Narendra Mondi, który przebywał w organizacji kosmicznej podczas wielkiego wydarzenia.Indie - Mangalyaan 2

Badania Marsa

Statek kosmiczny ma na celu zbadanie Marsa. Sonda  będzie badać powierzchnię, skład mineralny i klimat czwartej planety Układu Słonecznego. Specjalistom z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych zależy również na tym, by sprawdzić zawartość metanu w atmosferze Marsa. Dzięki temu uda się odnaleźć ewentualne ślady życia na Marsie.

Indie - Mangalyaan

73 miliony dolarów

Koszt całej misji na Marsa wynosi 4,5 mld rupii, co wynosi około 73 miliony dolarów. Indie dzięki temu sukcesowi dorównają Europejskiej, Rosyjskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA. Na świecie podjęto 51 prób dotarcia do orbity, jedynie 21 dotarło do celu po wielokrotnej próbie.

Indie prowadzą program kosmiczny od 1963 roku, w tym czasie na orbitę naszej planety wysłały wiele satelitów.

0 0 votes
Article Rating