Indyjscy rolnicy zmagają się z problemem uzależnionych od opium papug. Ptaki niszczą im uprawy maku, więc za wszelką cenę starają się je przepędzać.

Rolnicy z indyjskiego stanu Madhya Pradesh twierdzą, że papugi – wraz z sezonem nieregularnych opadów – mają poważny wpływ na zbiory maku. Dodają, że w walce z ptakami nie pomagają nawet próby odstraszania ich głośnymi dźwiękami, a lokalne władze nie są zbyt pomocne. Podkreślają, że papugi mogą spowodować ogromne straty.

– Papugi bardzo przeszkadzają. Zbierają się w stadach w dzień i w nocy, gryzą plony i zabierają je – mówił cytowany przez agencję Reutera rolnik Nandkishore Dhaakad. – Cała rodzina musi chronić uprawy – dodał.

Jeden z poszkodowanych rolników powiedział w rozmowie ze stacją NDTV, że poza głośnymi dźwiękami próbował stosować również petardy do odstraszania ptaków. Wyjaśnił również, że z jednej makówki otrzymuje się 20-25 gramów opium, ale „duża grupa papug odżywia się tymi roślinami nawet 30-40 razy dziennie, a niektóre odlatują z urwanymi makówkami”.

– Nikt nie chce słuchać o naszych problemach. Kto zrekompensuje nasze straty? – dodał.

Ptaki wydają się być uzależnione od potężnego narkotyku. Specjalista zajmujący się opium, R.S. Chundawat, przekazał, że papugi prawdopodobnie czują się „zrelaksowane” i „stymulowane” przez alkaloidy znajdujące się w makówkach.

Legalne uprawy

Indyjscy rolnicy mają licencje, które pozwalają im na uprawę maku. Zbierają wyciekający z makówek sok mleczny, który jest składnikiem do produkcji opium. Dostarczają go firmom farmaceutycznym, które w niektórych częściach kraju mogą legalnie produkować opium do celów medycznych.

Mak uprawiany jest na większą skalę w Afganistanie, Chinach, Indiach i w Turcji. W wielu krajach Bliskiego Wschodu produkowane jest z niego opium. W Polsce mak lekarski uprawiany jest dla celów przemysłowych, leczniczych i spożywczych. Dzięki makowi lekarskiemu uzyskiwane są między innymi morfina i kodeina, które działają przeciwbólowo, przeciwkaszlowo i przeciwbiegunkowo.

W wielu krajach posiadanie i sprzedaż opium jest prawnie zabronione. Jego zakup jest możliwy tylko w przypadku konkretnych wskazań lekarza.


 

 

Źródło: Reuters, BBC, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating