Poddasz się sterylizacji – możesz wygrać telewizor. To jeden z pomysłów indyjskich urzędników na powstrzymanie wzrostu populacji, która w 2025 r. prześcignie chińską.

Osobliwa promocja w jednym z dystryktów Radżastanu potrwa do końca września. Kto w tym czasie podda się zabiegowi sterylizacji, dostanie kupon na loterię i szansę na wygranie telewizora, miksera kuchennego albo motocykla. Główną nagrodą jest popularny w Indiachsamochód Tata Nano, reklamowany jako najtańsze auto świata.

Na pomysł loterii wpadł szef lokalnej administracji Radżastanu, widząc, że nie uda się osiągnąć założonego celu 21 tys. sterylizacji rocznie. – Mamy nadzieję, że do września zgłosi się co najmniej 6 tys. osób – powiedział agencji AFP Pratap Singh Dutter, naczelny lekarz dystryktu Dźhuńdźhunu.

Demografowie prognozują, że populacja Indii, licząca obecnie 1,2 mld osób, w 2025 r. prześcignie chińską, a do połowy stulecia wzrośnie o 400 mln ludzi. Dlatego Indie starają się obniżyć wskaźniki urodzeń. O ile w połowie XX w. statystyczna Hinduska rodziła sześcioro dzieci, w latach 90. – czworo, o tyle dziś już tylko 2,5.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, wiadomoscigazeta.pl

 

0 0 votes
Article Rating