„Ryzyko sejsmiczne w Kaszmirze jest wysokie” zgadzają się ze sobą naukowcy. Twierdzą, że w Himalajach w niedalekiej przyszłości pojawi się, zagrażające milionom ludzi, trzęsienie ziemi o magnitudzie przekraczającej 8.

Kaszmir zagrożony potężnym trzęsieniem ziemi

Kaszmir zagrożony potężnym trzęsieniem ziemi

Specjaliści z Oregon State University twierdzą, że w najbliższej przyszłości w Himalajach może pojawić się trzęsienie ziemi o magnitudzie przynajmniej 8. Taki wstrząs zagrażałby życiu milionowi osób, mieszkających w Dżammu i Kaszmirze. Jest to najbardziej na północ wysunięty stan w Indiach.

 

Skumulowana energia

Naukowcy przyjrzeli się dokładnie uskokowi Riasi. Uskok to struktura tektoniczna powstała w wyniku rozerwania mas skalnych i przemieszczenia ich wzdłuż powstałej powierzchni. Podłoże w jego rejonie cały czas się przesuwa. Okazuje się, że wewnątrz uskoku Riasi co kilkanaście lat ciśnienie w jego wnętrzu wzrasta do takiego poziomu, że skutkuje trzęsieniem ziemi o ogromnej sile, przekraczającej magnitudę 8.

– Zbadaliśmy jak bardzo uskok przemieścił się w ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat, kiedy to się działo oraz które elementy uskoku przesuwały się – powiedział Yann Gavillot z Oregon State University, główny autor badań.

– Odkryliśmy, że uskok Riasi jest jednym z najbardziej aktywnych uskoków w Kaszmirze, ale w jego rejonie nie znaleźliśmy żadnych przesłanek o większych trzęsieniach ziemi w obecnych czasach geologicznych. Uskok jest aktywny cały czas, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia silnego trzęsienia w najbliższej przyszłości jest duże. Kwestią jest nie to czy się wydarzy, ale kiedy – przyznał Gavillot.

 

Wysokie ryzyko sejsmiczne

– Na mapach zagrożeń ze strony aktywności sejsmicznej uskok Riasi nie jest najważniejszą jednostką. Jednak są one oparte na historycznej aktywności uskoków, a nie na potencjale przyszłych zdarzeń – powiedział Andrew Meigs z uniwersytetu w Oregonie. – W rzeczywistości, brak większych trzęsień ziemi sugeruje, że ryzyko sejsmiczne jest wysokie – dodał badacz.

Poniżej wizualizacja trzęsień ziemi na świecie.

 

Źródło: dnaindia.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating