W gwałtownych powodziach spowodowanych ulewami monsunowymi zginęło w północno-wschodnich Indiach i w Bangladeszu kilkadziesiąt osób, a ponad milion musiało uciekać z zagrożonych miejsc – poinformowały we wtorek władze obu krajów.

Rzeka Brahmaputra wystąpiła z brzegów, zalewając w zeszłym tygodniu ponad 1500 wsi w indyjskim stanie Asam.

Według prognoz poziom wody będzie podnosić się do końca tygodnia, o ile nie przyjdą obfitsze ulewy – podała Centralna Indyjska Komisja Wodna.

Padać nie przestanie

Sytuacja w Asamie nadal jest krytyczna – oświadczył we wtorek stanowy minister do spraw zasobów wodnych Keshab Mahanta. Odnosi się to do co najmniej 10 z 32 dystryktów.

– Biuro meteorologiczne przewiduje jeszcze większe deszcze i burze w ciągu najbliższych 48 godzin – powiedział Mahanta. Dodał, że w Asamie ogłoszono alert najwyższego stopnia, a wojsko trzyma śmigłowce gotowe do startu na wypadek konieczności działań ratunkowych.

W stanach Asam, Tripura i Manipur zginęło niemal 20 osób, a ewakuowało się około 800 tysięcy. Ulewy zalały tysiące hektarów pól uprawnych.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Indii na środę (IND)

Tysiące ewakuowanych w Bangladeszu

W dolnym biegu Brahmaputry w Bangladeszu zginęło 11 osób, a ponad 250 tysięcy ewakuowało się, albo w inny sposób zostało dotkniętych powodziami – poinformowały władze tego kraju.

W zeszłym tygodniu osunięcia ziemi i inne katastrofy spowodowane ulewami zabiły w południowo-wschodnim Bangladeszu co najmniej 12 ludzi, w tym dwóch uchodźców z birmańskiej muzułmańskiej mniejszości Rohingjów żyjących w obozach w pobliżu granicy. W obozach tych mieszka, jak się ocenia, około 700 tysięcy Rohingjów, którzy uciekli przed prześladowaniami.

 

 

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating