Indie walczą z falą upałów, która w niektórych regionach utrzymuje się od połowy kwietnia. Wysoka temperatura powietrza przyczyniła się do śmierci przynajmniej 1150 osób. Lokalni synoptycy informują, że za parę dni nadejdzie monsun, który przyniesie wytchnienie mieszkańcom Indii. Jedna trzecia mieszkańców pozostaje bez prądu.

An Indian man takes bath under the tap of a water tanker on a hot day in Ahmadabad, India, Thursday, May 21, 2015. Heat wave conditions prevailed as temperature rises in many parts of India. (AP Photo/Ajit Solanki)

Ponad 1150 osób zginęło w skutek fali upałów, która utrzymuje się w południowych Indiach od połowy kwietnia.

Nieznośna pogoda zbiera największe żniwo w stanie Andhra Pradesh oraz Telangana w południowo-wschodnich Indiach. W sumie w tych stanach zmarło ponad 1150 osób. Od 13 maja zliczono 550 ofiar w Andhra Pradesh oraz na – przestrzeni ostatniego miesiąca – około 215 w Telangana.

Ludzie umierają przede wszystkim z powodu odwodnienia organizmu oraz udaru. Ofiarami upałów najczęściej są osoby bezdomne oraz robotnicy, którzy pracują na świeżym powietrzu.

Władze tych dwóch regionów ogłosiły we wtorek (26 maja) czerwony alert.

Upały w Indiach

Blisko 50 stopni

Temperatura w ciągu dnia dochodzi do nieznośnych dla organizmu człowieka wartości. Termometry pokazują 45-48 stopni w cieniu. Władze stanów apelują do mieszkańców, aby jak najdłużej przebywali w pomieszczeniach zamkniętych oraz dostarczali do organizmu jak najwięcej płynów.

 Upały w Indiach 3

Wszędzie gorąco

Piekielny upał dają się również we znaki w środkowej części kraju. Temperatura powietrza jest nie do wytrzymania. Ludzie unikają wychodzenia z domów. Na polach więdną rośliny. W miastach z kolei tłumy gromadzą się wokół straganów z zimnymi napojami i owocami.

Upały w Indiach 4

Brak prądu

W związku z upałami blisko jedna trzecia z 1,2 miliardowej populacji Indii pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej.

– Problem z dostępem do prądu będzie trwał jeszcze trzy tygodnie – powiedział Ashutosh, rzecznik Indyjskich władz.

 

Odetchnienie przyniesie monsun

– Brak burz w ciągu ostatnich 10 dni przyczynia się również do wzrostu temperatury w północno-zachodnich Indiach. Temperaturę podnoszą także masy powietrza, które napływają nad ten obszar z zachodu – powiedział BP Yadav, synoptyk z Narodowych Służb Meteorologicznych Indii.

Lokalnie meteorolodzy zawiadamiają, że fala upałów w południowych Indiach utrzyma się jeszcze przez co najmniej tydzień. Specjaliści podają, że wtedy nadejdzie monsun a wraz z nim długotrwałe opady deszczu.

0 0 vote
Article Rating