W piątek, 28 września o godzinie 10:02 UTC trzęsienie ziemi nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes (Sulawesi). W wyniku wstrząsów zginęła jedna osoba, 10 jest rannych. Zniszczonych zostało też wiele budynków. Magnituda wyniosła 7.5 w skali Richtera, a trzęsienie ziemi było poprzedzone silnym wstrząsem o magnitudzie 6.0 o godzinie 7:00 UTC. Po największym wstrząsie wystąpiła seria wstrząsów o magnitudach od 5.6 do 5.8 w skali Richtera.

– Nadal trwa ewakuacja – przekazał Sutopo Purwo Nugroho, przedstawiciel narodowego centrum do spraw katastrof. Dodał, że pojawiają się wstrząsy wtórne.

Do tej pory służby poinformowały o śmierci jednej osoby. 10 zostało rannych. Zawaliło się też wiele budynków.

 

Jedno silniejsze od drugiego

Jak informuje Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), hipocentrum pierwszego trzęsienia o magnitudzie 6.0 znajdowało się na głębokości 18 kilometrów. Epicentrum zlokalizowano w odległości 55 kilometrów na północny zachód od Palu.

Kolejne, jeszcze silniejsze – o magnitudzie 7.5, powstało na głębokości 10 kilometrów w odległości 78 kilometrów od Palu.

 

Niebezpieczny region

Indonezja znajduje się w pacyficznym pierścieniu ognia i jest regularnie nawiedzana przez wstrząsy.

W lipcu i sierpniu seria potężnych trzęsień na wyspie Lombok przyczyniła się do śmierci około 500 osób.

W 2004 roku duże trzęsienie na północy indonezyjskiej wyspy Sumatra wywołało tsunami na Oceanie Indyjskim. Zabiło ono 226 tysięcy osób w 13 państwach. W tym ponad 120 tysięcy w samej Indonezji.

Pacyficzny pierścień ognia (Maciej Zieliński/PAP/Reuters)

 

LosyZiemi – Wkrótce czekają nas cztery średniej mocy oddziaływania magnetyczne

 

Źródło: USGS, Reuters, tvnmeteo, USGS, EMSC

 

 

0 0 votes
Article Rating