Indonezyjski wulkan Sangeang Api nadal aktywny, cały czas pozostaje w stanie alarmowym. W sobotę z powodu chmury dymu wydostającej się z góry odwołanych zostało wiele połączeń lotnicznych, między innymi do Australii. Popioły wulkaniczne grubą warstwą zasypują okoliczne wyspy, dezorganizując życie tamtejszej ludności.

Indonezja - Erupcja Sangeang Api

Od piątkowej erupcji z góry Sangeang Api wydostaje się potężny słup pyłu i gazów – informują wulkanolodzy.

Mieszkańcy ustawiają się w kolejkach, by odebrać maski przeciwpyłowe. Bez nich nie można tam normalnie funkcjonować – wynika z lokalnych doniesień.

Z powodu zagrożenia władze postanowiły nie odwoływać stanu alarmowego w najbliższej okolicy wulkanu.

Indonezja - Erupcja Sangeang Api 2

Popiół na domach i samochodach

Po erupcji władze postanowiły ewakuować kilkadziesiąt osób, a pozostałych mieszkańców słabo zaludnionej wyspy Sangeang poinformowano o wzroście zagrożenia.

Wulkaniczne popioły dały się we znaki na innych wyspach położonych w sąsiedztwie Sangeang. – Popiół wdziera się do samochodów i domów, a do tego mocno ograniczył widzialność – opowiadał reporterom mieszkaniec miasta Labuan Baju. Jak mówił, ludzie skarżą się na utrudnienia.

Szef lokalnych służ kryzysowych zapewnił, że monitorują oni sytuację i w razie potrzeby mieszkańcy otrzymają pomoc.

Chmura pyłów była na tyle olbrzymia, że spowodowała paraliż ruchu lotniczego. W sobotę odwołanych zostało wiele połączeń. Wśród odwołanych lotów są m.in. połączenia z Australii do Singapuru czy na wyspę Bali, która jest popularnym kierunkiem turystycznym. Przyczyną utrudnień komunikacyjnych jest masa pyłu wulkanicznego, która powstała w piątek w trakcie erupcji wulkanu Sangeang Api i dotarła w sobotę na północ kraju.

„Spektakularna erupcja”

Rzeczniczka portu lotniczego w Darwin poinformowała, że lotnisko zawiesiło do odwołania wszystkie loty krajowe ze względu na to, że pył może doprowadzić m.in. do uszkodzenia silników samolotów.

– Wulkan jest w trakcie spektakularnej erupcji i od ponad 10 godzin obserwujemy tworzenie wielkich mas pyłu wulkanicznego – powiedział Emile Jansons z centrum wulkanologicznego w Darwin. – Obecnie obserwujemy lekkie spowolnienie, ale nikt nie ma pojęcia, co się wydarzy w ciągu następnych 24 godzin – podkreślił. Przypomniał, że podobna erupcja wulkanu Sangeang Api miała miejsce w 1999 roku.

Jansons powiedział, że przy obecnej pogodzie jest szansa, iż pył nie dotrze na wschodnie wybrzeże kraju, gdzie znajdują się główne aglomeracje miejskie i lotniska. – Natomiast Darwin będzie się borykać z tym problemem co najmniej do niedzieli – dodał.

 

Źródło: Reuters TV, thejakartapost.com, tm
0 0 votes
Article Rating