U wybrzeży Suwalesi w Indonezji trwa erupcja wulkanu Karangetang. Wulkan wypluwa lawę i generuje spływy piroklastyczne zagrażając najbliżej położonym domostwom.

Wulkan Karangetang – zdjęcie Dominik Derek

Karangetang – spływ piroklastyczny – fot. 03.02.2019 Lerry Steyve Sasongke

W grudniu 2018 r. rozpoczęła się nowa faza erupcji wulkanu, natomiast w lutym 2019 r. aktywność wzrosła. Powolne, ale równomierne eksplozje utworzyły strumień lawy, który obecnie pokonał dystans ponad 3000 m od szczytu i dotarł do miejscowości Batubulan. Grozi to przecięciem drogi i dotarcie do wybrzeża, gdzie znajduje się niewielki port rybacki.

Władze ewakuowały niewielką liczbę (22 według lokalnych wiadomości) mieszkańców, których domy znajdują się na bezpośredniej ścieżce przepływu strumienia aktywnej lawy.

Dodatkowym zagrożeniem są generowane przez eksplozje spływy piroklastyczne – gorące, śmiercionośne lawiny popiołu i gruzu skalnego, spływające ze stromego zbocza wulkanu.

Poziom alertu dla wulkanu utrzymuje się na poziomie 3 od 21 grudnia 2018 po gwałtownym wzroście liczby trzęsień ziemi pod wulkanem.

Karangetang, znany również jako Api Siau, to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji położony w północnej części wyspy Siau u wybrzeży Sulawesi. Wyspę zamieszkuje ponad 20 tysięcy osób.

Karangetang volcano in north Sulawesi Indonesia, Feb 2019

Opublikowany przez Nenny Lamasinai Ayu Yates Poniedziałek, 4 lutego 2019

 

Źródło: volcanodiscovery.com, Wikipedia

 

Tagi: Karangetang, Api Siau, aktywnych wulkanów, Indonezji, aktywnej lawy, spływy piroklastyczne
0 0 votes
Article Rating