W głębi Morza Balijskiego znaleziono zaginiony indonezyjski okręt podwodny, rozbity na co najmniej trzy części – poinformowali przedstawiciele armii i marynarki wojennej. Prezydent Joko Widodo przekazał kondolencje krewnym 53 osób z załogi okrętu.

Akcja poszukiwawczo-ratownicza okrętu podwodnego KRI Nanggala-402, który zniknął u północnych wybrzeży Bali podczas ćwiczeń torpedowych, trwała od środy. Brało w niej udział ponad 20 jednostek: okręty wojenne, samolot, a także inne statki.

W sobotę 24 kwietnia ogłoszono, że okręt podwodny zatonął. Dzień później, w niedzielę, poinformowano, że ratownicy znaleźli nowe przedmioty, w tym kamizelkę ratunkową, która ich zdaniem należy do jednego z członków załogi.

– Na podstawie dowodów można stwierdzić, że KRI Nanggala zatonął, a cała jego załoga zginęła – przekazał dowódca indonezyjskich sił zbrojnych generał Hadi Tjahjanto.

Rzecznik indonezyjskiej marynarki wojennej Yudo Margono przekazał, że załoga nie ponosi winy za wypadek. – KRI Nanggala jest podzielony na trzy części. Kadłub, rufa i główna część okrętu są oddzielone, główna część jest pęknięta – opisał. Podano, że wrak znajduje się na głębokości około 839 metrów.

Indonezyjska marynarka wojenna prezentuje znalezione szczątki
PAP/EPA/MADE NAGI

Prezydent Indonezji Joko Widodo wcześniej potwierdził odkrycie okrętu w głębi Morza Balijskego i przesłał rodzinom ofiar kondolencje. – Indonezyjczycy wyrażają głęboki smutek z powodu tej tragedii – powiedział.

Zespoły poszukiwawcze w sobotę informowały, że znalazły kilka przedmiotów w pobliżu ostatniej znanej im lokalizacji okrętu podwodnego, co doprowadziło marynarkę wojenną do przypuszczenia, że ​​jednostka pękła.

Indonezja – Podczas ćwiczeń torpedowych zaginął okręt podwodny KRI Nanggala 402 marynarki wojennej z 53 osobami na pokładzie

 

 

ŹródłoReuters
0 0 votes
Article Rating