Co najmniej 16 osób poniosło śmierć, a 40 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia domów w wyniku powodzi i osunięć ziemi wywołanych ulewnymi deszczami na wyspie Celebes (indonez. Sulawesi) na północy kraju – poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dwie osoby zostały uznane za zaginione.

Według rzecznika krajowej agencji ds. katastrof naturalnych Sutopo Purwo 40 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domostwa.Potoki wody na ulicach ManadoNajbardziej ucierpiało miasto Manado, przez które przetoczyły się potoki wody po wylaniu kilku regionalnych rzek. Woda porywała samochody i całe domy. Wielu mieszkańców zostało zmuszonych do używania pontonów, żeby znaleźć schronienie w budynkach administracji publicznej czy kościołach – licznych w tym katolickim kraju.

Najgorzej w styczniu i lutym

Co roku w Indonezji – kraju położonymna 17,5 tys. wysp – z powodu powodzi i osunięć ziemi giną setki osób. Pora deszczowa w tym kraju trwa od października do kwietnia. W okresie tym często występują powodzie i związane z obfitymi opadami osunięcia ziemi. Do gwałtownych ulew dochodzi przede wszystkich w styczniu i lutym.

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating