Liczba ofiar śmiertelnych fal tsunami, które w sobotę, 22 grudnia uderzyły w wybrzeża wokół cieśniny Sund wzrosła do co najmniej 429. Rannych zostało 1460 osób, a 154 jest zaginionych – poinformowała indonezyjska Agencja ds. Klęsk Żywiołowych.

Żywioł zniszczył doszczętnie 882 domy, 73 hotele, 60 restauracji i 430 łodzi zostało poważnie uszkodzonych – podało CNN. Pierwszej pomocy poszkodowanym udzielała policja.

Na nagraniach wideo przekazanych przez Agencję widać zalane ulice nadmorskich miejscowości, przewrócone samochody i uciekających w popłochu mieszkańców.

Tsunami uderzyło około godzinie 21.30 czasu lokalnego w sobotę.

Erupcja wulkanu wystąpiła o 14:03 UTC (21:03 czasu lokalnego), w sobotę, 22 grudnia 2018 r.

Poinformowano, że prawdopodobną przyczyną tsunami była lawina na dnie morskim po piątkowej erupcji wulkanu. Słup popiołu wzniósł się wówczas na wysokość 400 metrów. Władze ostrzegły, że nikt nie powinien zbliżać się do wulkanu na odległość mniejszą niż 2 kilometry.

– Było to połączenie podmorskiej lawiny wywołanej przez aktywność Anak Krakatau i fal przyboju – powiedział rzecznik Agencji Sutopo Purwo Nugroho.

Według komunikatu indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMGK) fale tsunami uderzyły w wybrzeża cieśniny Sund, w tym na plaże w rejonie Pandeglang, Serang i Lampung w prowncji Banten. Są to kurorty bardzo popularne wśród zagranicznych turystów. Pierwszej pomocy poszkodowanym udziela policja.

Anak Krakatau, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie. Znajduje się na małej wysepce w cieśninie Sund.

Łączy morze z oceanem

Cieśnina Sund między wyspami Jawa i Sumatra łączy Morze Jawajskie z Oceanem Spokojnym.

We wrześniu ponad 2 tysiące osób zmarło w rezultacie silnego trzęsienia ziemi w rejonie indonezyjskiej wyspy Sulawesi. Powstałe wówczas fale tsunami wyrządziły poważne zniszczenia w nadmorskim mieście Palu.

Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie będącym fragmentem „ognistego kręgu” otaczającego Ocean Spokojny. Charakteryzuje się on częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi.

Na dramatycznym nagraniu widać, że zebrani na koncercie ludzie kompletnie nie spodziewali się tsunami. Zespół wykonuje swój utwór, a fani z zadowoleniem nagrywają występ. Mija chwila – i gigantyczna fala błyskawicznie niszczy scenę, a ludzie znikają pod wodą.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating