Indonezyjska marynarka wojenna poszukuje jednego ze swoich okrętów podwodnych, który zaginął w środę 21 kwietnia podczas ćwiczeń torpedowych. Na pokładzie jednostki znajdują się 53 osoby. Władze w Dżakarcie poprosiły sąsiednie kraje o pomoc w odnalezieniu jednostki.

Okręt podwodny brał w środę udział w ćwiczeniach torpedowych około 96 kilometrów na północ od wyspy Bali. Jego załoga nie przekazała jednak zgodnie z oczekiwaniami wyników tych manewrów – poinformował rzecznik marynarki wojennej Indonezji komandor Julius Widjojono. Jak dodał, „o godzinie 4.30 nad ranem utracono kontakt z okrętem”.

Jak przekazał naczelny dowódca indonezyjskich sił zbrojnych generał Hadi Tjahjanto, cytowany przez agencję Reutera, na pokładzie znajdowały się 53 osoby. Poinformował również, że w poszukiwaniach jednostki pomagają Australia oraz Singapur.

Indonezyjska flota

Okręt podwodny KRI Nanggala, noszący numer burtowy 402, został zrobiony w Niemczech i wcielony do służby w 1981 roku, rozwija prędkość 21,5 węzła.

Jak pisze agencja Reutera, w przeszłości Indonezja dysponowała flotą liczącą 12 okrętów podwodnych, zakupionych od Związku Radzieckiego. Dziś ma zaledwie pięć jednostek, w tym dwie zbudowane w Niemczech i trzy skonstruowane w Korei Południowej.

Reuters zwraca uwagę, że Indonezja stara się zmodernizować swoje zdolności obronne, ale część jej sprzętu wojskowego jest mocno przestarzała. Agencja przypomina, że w ostatnich latach dochodziło w związku z tym do śmiertelnych wypadków, najczęściej z udziałem przestarzałych samolotów wojskowych.

 

 

ŹródłoReuters, PAP
5 1 vote
Article Rating