W piątek, 12 kwietnia o godzinie 11:40 UTC  na indonezyjskiej wyspie Celebes zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie ziemi miało magnitudę 6.8, wystąpiło na głębokości 17.5 km. Nie ma doniesień o rannych czy ofiarach, ale istnieje ogromne ryzyko, że w wyspę uderzy tsunami.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.8 nawiedziło w piątek indonezyjską wyspę Celebes – podały rządowe amerykańskie służby geologiczne (USGS). Epicentum znajdowało się około 280 km na południe od prowincji Gorontalo, na głębokości 43 km.

– Jest jasne, że to trzęsienie może wywołać tsunami – powiedział rzecznik agencji geofizycznej Taufan Maulana. Wydano ostrzeżenia, a agencja nieustannie monitoruje fale.

„Pierwsza fala może nie być największa” – napisano w ostrzeżeniu.

Jak stwierdzili mieszkańcy miasta Manado na wyspie Celebes, trzęsienie było „silne i długotrwałe„.

Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach lub zniszczeniach. Niektórzy mieszkańcy środkowej części wyspy dostali nakaz ewakuacji.

Częste drgania

We wrześniu ubiegłego roku na wyspie Celebes doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.5, które wywołało sięgające sześciu metrów fale tsunami. W wyniku katastrofy zginęło około dwa tysiące ludzi. Oficjalnie za zaginione uznaje się 680 osób, jednak w rzeczywistości może ich być kilka tysięcy. Poszukiwania zaginionych ostatecznie wstrzymano.

Z kolei miesiąc wcześniej potężne wstrząsy nawiedziły inną indonezyjską wyspę – Lombok. W sumie w trzęsieniach na tej wyspie śmierć poniosło wówczas ponad 550 osób.


Trzęsienie ziemi wystąpiło w szczycie oddziaływań magnetycznych, informacja poniżej.

Między 9-13 kwietnia wystąpią kolejne oddziaływania magnetyczne, 6 i 12 kwietnia wystąpią silne, ale krótkotrwałe zawirowania magnetyczne

 

Źródło: reuters, pap, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating