trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6.5, które nawiedziło we wtorek, 6 grudnia o 22:03 UTC prowincję Aceh w północnej części indonezyjskiej Sumatry zginęły 102 osoby. Światowej agencje prasowe donoszą ponadto o kilkuset rannych. Ponad 11 tysięcy budynków uległo zniszczeniu, głównie mieszkalnych, lecz także kilkaset meczetów i szkoły.

indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-7

 

indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-5

Do tragedii doszło około godziny 5 nad ranem czasu lokalnego. Według amerykańskich służb geologicznych (USGS), epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem morskim na głębokości 8,2 km i w odległości około 10 km od miejscowości Reuleuet w prowincji Aceh na północy wyspy Sumatra w zachodniej części Indonezji. Po głównym wstrząsie zarejestrowano co najmniej pięć wstrząsów wtórnych.

indonezja-silne-wstrzasy-na-sumatrze-magnituda-6-4

indonezja-silne-wstrzasy-na-sumatrze-magnituda-6-4-1

Agencja ds. Klimatu, Meteorologii i Geofizyki potwierdziła wcześniejsze informacje, że nie ma zagrożenia tsunami.

W wielu rejonach prowincji Aceh zerwana została sieć energetyczna.

W małej miejscowości Meureudu zawaliły się meczety i sklepy. Część mieszkańców zdołała opuścić swoje domy, innych trzęsienie ziemi zaskoczyło we śnie. W miejscowościach Lhokseumawe i Sigli ludzie w panice wybiegali ze swoich domów, szukając bezpiecznych miejsc na otwartej przestrzeni.

 

Kataklizm z 2004 roku zabił prawie 300 tysięcy ludzi

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. „ognistym kręgu” wulkanów i styku płyt tektonicznych otaczającym Ocean Spokojny.

Prowincja Aceh w końcu grudnia 2004 roku została zdewastowana przez katastrofalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2. Epicentrum wstrząsów znajdowało się wówczas około 250 km na południowy wschód od miasta Banda Aceh. Trzęsienie spowodowało gigantyczne fale tsunami sięgające 15 metrów, które spustoszyły tereny nadmorskie państw leżących wokół Oceanu Indyjskiego.

Według różnych szacunków, zginęło wówczas od 230 do prawie 300 tysięcy ludzi w 8 krajach, a kilka milionów straciło dach nad głową.

 

W sobotę, 3 grudnia napisałem:

Pierwsze zaburzenie pola geomagnetycznego wystąpi w dniach 5-7 grudnia, szczyt 5 grudnia, kolejne o wiele silniejsze między 9-11 grudnia, szczyt 10 grudnia i ostatnie 13-15 grudnia, szczyt 14 grudnia. Najgroźniej może być w okolicach 10 grudnia.

Według wyliczeń, kolejny wzrost aktywności sejsmicznej wystąpi między 5 – 15 grudnia w trzech nasileniach, najbardziej narażonymi rejonami na silne trzęsienia ziemi będą znów Włochy, Grecja, Nepal oraz Nowa Zelandia i Japonia

 

indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-11 indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-10 indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-9 indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-8 indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-6 indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-4 indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-3 indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-2 indonezja-trzesienie-ziemi-na-sumatrze-1

Źródło: EMSC, USGS, PAP, rmf24

 

 

0 0 votes
Article Rating