Siedem osób nie żyje, a ponad cztery tysiące mieszkańców musiało zostać ewakuowanych. To wstępny bilans powodzi, która pojawiła się kilka dni temu w Dżakarcie i okolicznych miejscowościach.

Narodowa Agencja Zarządzania Kryzysowego poinformowała, że nieustanne opady deszczu w Dżakarcie i w okolicach doprowadziły do podniesienia poziomu wielu rzek. Z doniesień Agencji wynika również, że tegoroczna powódź w Dżakarcie przyczyniła się jak dotąd do śmierci siedmiu osób.- Z danych, które zebraliśmy wynika, że siedem osób zmarło. Przyczyny to m.in. choroby, utonięcia, poślizgnięcia i porażenie prądem – poinformował w sobotę przedstawiciel Narodowej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Tysiące przesiedlonych mieszkańców

W wyniku trudnej sytuacji, ponad 4 tys. mieszkańców musiało zostać przesiedlonych do 54 tymczasowych schronisk.

Si Handayani, jedna z mieszkanek, która obecnie przebywa w tymczasowym schronisku, powiedziała: „Myślę, że mamy wystarczająco dużo jedzenia i picia, ale wciąż brakuje namiotów, toalet i czystej wody”.

Obawy przed deszczem

Mieszkańcy terenów znajdujących się w bliskiej odległości od rzeki są zaniepokojeni i śledzą rozwój sytuacji. – Boimy się dalszych opadów. Jesteśmy nerwowi i obawiamy się o swoje domy, które położone są nad brzegiem rzeki – dodała kobieta.

Poziom wody w zalanych dzielnicach miasta wynosi od 0,2 do 1,5 m. Na przedmieściach Dżakarty, w dzielnicy Bekasi zalany został szpital. – Powodzie występują tutaj co roku, ale obecna sytuacja jest wyjątkowa. Jest gorzej niż rok temu – powiedział jeden z odwiedzających szpital.

Wprowadzono stan wyjątkowy

Tymczasem w mieście Manado, znajdującym się na północnym wybrzeżu wyspy Celebes, w czwartek rząd ogłosił stan wyjątkowy, po tym, jak powodzie i osunięcia ziemi zabiły co najmniej 16 osób i doprowadziły do tysięcy przesiedleń.

Powodzie i osunięcia ziemi są częste w Indonezji. Sprzyja temu niski stopień świadomości społeczeństwa, słaby system melioracji i zarządzania gospodarką wodną, a także obfite opady deszczu.

Źródło: Reuters TV, thejakartaglobe.com, tm
0 0 votes
Article Rating