Dżihadyści z państwa Islamskiego, którzy zajęli ogromne tereny na północy i w centrum Iraku porwali 25 tys. młodych jazydek. Część z nich wywieźli do Syrii, część przetrzymują w niewoli w Iraku. – Zostały porwane, by być gwałcone. Inne są sprzedawane za 150 dolarów – powiedziała Vian Dakhil, jedyna reprezentantka jazydów w parlamencie w Bagdadzie, w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.

IRAQ-UNREST-YAZIDIS

Wian Dachil rozmawiała z RWE ze szpitala, do którego trafiła 12 września po katastrofie śmigłowca niedaleko góry Sindżar, w kurdyjskim rejonie Iraku.

 

Jazydki porywane, gwałcone i sprzedawane

Zdaniem Dachil sytuacja w Iraku „stale się pogarsza”, a na terenach zajętych przez islamistów kobiety doświadczają „prawdziwych koszmarów”.

Dachil wyjaśniła, że dżihadyści od wielu miesięcy dokonują też stałego podziału wśród kobiet na podbitych terenach.  Chrześcijanki są „tylko” przepędzane z domów wraz ze swymi rodzinami, a jazydki spotyka o wiele gorszy los. – Tylko jazydki są porywane. Nie wiemy właściwie, dlaczego akurat i tylko one są celem islamistów – stwierdziła parlamentarzystka z Bagdadu.

Według niej ze społeczności ok. pół miliona jazydów w Iraku porwanych zostało aż 25 tys. młodych kobiet. – Część jest więziona w północnym Iraku, część została zabrana do Syrii, część jest w Mosulu. Są porywane po to, by być gwałcone. Inne są sprzedawane za 150 dolarów – powiedziała.

Dachil od kilku miesięcy stara się zwrócić uwagę opinii publicznej i rządów na całym świecie na los kobiet na terenach podbitych przez IS, jak również na los Kurdów i Kurdystanu.

O parlamentarzystce zrobiło się głośno, gdy 5 sierpnia w Bagdadzie wygłosiła płomienną mowę, opowiadając o ucieczce w góry Sindżar, gdzie chroniącym się przed islamistami i otoczonym przez ich oddziały jazydom groziła rzeź i śmierć z wycieńczenia i głodu. To w czasie jednej z późniejszych wizyt w regionie, gdzie przybywała, by pomagać jazydom, uległa wypadkowi.

Wian Dachil została 6 października wyróżniona nagrodą im. Anny Politkowskiej jako działaczka starająca się pomagać kobietom dotkniętym przez wojny i konflikty.

Jazydyzm jest religią łączącą elementy islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Członkowie tej wspólnoty są też masowo i ze szczególnym okrucieństwem mordowani przez sunnickich ekstremistów z Państwa Islamskiego.

0 0 votes
Article Rating