Dwa silne i płytkie trzęsienia ziemi nawiedziły w sobotę północno-zachodni Iran. Pierwsze miało siłę 6,4 st. w skali Richtera, a drugie 6,3 st. Uderzyły w ciągu 10 minut. Na ulicach miast panuje panika.

Pierwsze źródło wstrząsów było położone 10 km pod ziemią, 37 km na wschód od miasta Tebriz. Drugie, na tej samej głębokości, 60 km na wschód. W okolicy żyje ok. 100 tys. ludzi, ale w większości jest ona rozproszona po mniejszych miasteczkach i wsiach.

Agencja naukowo-badawcza US Geological Survey śledząca m.in. ruchy tektoniczne na Ziemi określa na 75-80 proc., że w wyniku trzęsienia mogło ucierpieć kilka tysięcy osób.

Na razie irańska telewizja mówi o 50 rannych osobach. Podobno wiele budynków zostało uszkodzonych. Zerwane też zostały połączenia telekomunikacyjne w promieniu kilkunastu kilometrów i utrudnia to akcję ratunkową. Na ulicach przebywają tysiące ludzi, którzy boją się wrócić do domów.

Północny Iran nawiedzają rocznie dziesiątki trzęsień ziemi, ale najczęściej są niewielkie. Jednak w 2003 r. potężne trzęsienie zrównało z powierzchnią miasto Bam, zabijając ponad 25 tys. osób.

 

Lokalizacja: 38.324,  46.759


[wp_geo_map]

 

Źródło: USGS, EMSC, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating