Jeśli okoliczności nas do tego zmuszą, przeniesiemy zakłady wzbogacania uranu w bezpieczniejsze miejsce – powiedział wysoki rangą dowódca elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Informację tę przekazała w środę półoficjalna irańska agencja prasowa Mehr. – Jeśli zmuszą nas do tego okoliczności, przeniesiemy nasze centra wzbogacania uranu w bezpieczniejsze miejsce – stwierdził gen. Gholamreza Jalali.

Spór o atom 

Irański program nuklearny od lat wzbudza zaniepokojenie Zachodu i Izraela. Zdaniem części obserwatorów ma on nie tylko charakter cywilny, ale może być przykrywką do prac nad bronią masowej zagłady.

W połowie listopada MAEA opublikowała raport, w którym uznano, że do 2010 roku Iran realizował różne projekty i przeprowadzał eksperymenty mające na celu opracowanie głowicy atomowej. Przyznano, że niektóre z prowadzonych potajemnie prac, o które podejrzewa się Iran, mogły mieć cele pokojowe, ale „inne są specyficzne dla broni nuklearnej”.

W ostatnich tygodniach pojawiły się pogłoski o możliwym bombardowaniu irańskich instalacji atomowych przez Izrael. Jednak na początku grudnia minister obrony Ehud Barak powiedział, że „obecnie” to wyklucza.

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating