Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają, że Iran nadal rozwija instalacje wojskowe na terenach,o które Teheran jest oskarżony o przeprowadzanie eksperymentów służących do rozwijania broni jądrowej.

Przez ostatnie osiem lat, kontrole międzynarodowych inspektorów zostały wyłączone z kontroli wojskowego kompleksu Parchin , gdzie uważa się, że Iran przeprowadza tam testy rakiet i materiałów wybuchowych. W szczególności, Iran jest oskarżany o wykorzystywanie instalacji w Parchin do eksperymentów z zapalnikami specjalnego przeznaczenia.

Wszelkie przeprowadzane tam próby będą uważane za prowadzenie w celu rozwoju broni jądrowej. według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) od lutego 2005 roku inspektorzy nie zostali dopuszczeni przeprowadzenia kontroli w Parchin. Najnowsze zdjęcia satelitarne uzyskane przez Daily Telegraph wskazują jednoznacznie, że ​​budowa nowych obiektów instalacji jądrowych trwa nadal na terenach tego kompleksu.

Jedno zdjęcie, uzyskane w październiku ubiegłego roku pokazuje klaster trzech nowych budynków w pobliżu wejścia do tunelu. „Ten obszar ma wygląd obiektu badawczego ” potwierdził po dokonaniu analiz McKenzie Intelligence Services. „Jeden z budynków zdaje się służyć do celów badawczych, który wymaga specjalnego odpowietrzania i wentylacji, ewentualnie do prowadzenia prób badawczych lub laboratorium. Inny duży budynek wydaje się być przeznaczony do monitorowania aktywności w pierwszym budynku, „powiedział.

Największy budynek został zbudowany w miejscu w terenie stosunkowo odizolowanym na wzgórzu. „To sugeruje dużą aktywność w ostatnim czasie, który może doprowadzić do niestabilności i pośpiechu w tych pracach,wskazuje na uzasadnioną ochroną okolicy jeśli cokolwiek pójdzie nie tak,” dodał analityk.

Najnowsze zdjęcia potwierdzają raport MAEA na początku tego miesiąca, że Iran przyśpieszył budowę instalacji wewnętrznych w Parchin. Niektóre z tych działań wydają się być ściśle zaprojektowane aby ukryć dowody poprzednich prac i dokonanych zmian.

MAEA zauważył, że „w świetle rozległych działań, które były – i nadal są – podejmowane” w Parchin nawet jeśli inspektorzy mogliby je skontrolować to ich „zdolność do prowadzenia skutecznej weryfikacji zostaną poważnie zagrożone”.

Downing Street powiedział, że Iran powinien zrobić więcej by pokazać, że jego program nuklearny nie jest dla nikogo zagrożeniem. Zapytany, czy istnieje ​​możliwość produkcji przez Iranu plutonu w zakładach Arak – co potwierdzają zdjęcia satelitarne jakie ukazały się wczoraj w Daily Telegraph, – ” możemy być całkowicie spokojni „- powiedział rzecznik premiera Wielkiej Brytanii i dodał: „mamy wszelkie możliwości w zakresie działań dyplomatycznych jak również daleko idących sankcji gospodarczych. ”

 

Źródło: The Telegraph.uk
0 0 votes
Article Rating