Po ogromnym pożarze w Teheranie zawalił się 17-piętrowy budynek centrum handlowego. Według doniesień, nawet 30 strażaków zginęło.

Według agencji Tasnim, pożar w budynku Plasco w centrum irańskiej stolicy wybuchł rano. Miało wtedy nie być w środku zbyt wielu ludzi, choć agencja Fars mówi nawet o 300 osobach. W czasie, gdy strażacy walczyli z ogniem, konstrukcja zawaliła się, grzebiąc pod gruzami, jak pisze Tasnim, także strażaków. Telewizja Press TV podaje, że pod gruzami zginęło ich 30.

Irańska telewizja państwowa podawała wcześniej, że wszyscy zawczasu zostali ewakuowani. To źródło mówi o co najmniej 38 osobach rannych.

W sumie w akcji gaszenia pożaru brało udział ok. 200 strażaków – podała telewizja. Nie wiadomo, ilu z nich było w środku w chwili katastrofy – irańskie media mówią o dziesiątkach strażaków.

Niebezpieczny budynek

Plasco Buiding został wzniesiony w 1962 roku i był wówczas najwyższym budynkiem w irańskiej stolicy. Mieścił głównie popularne centrum handlowe, a także firmy z branży odzieżowej. Straż pożarna informuje, że wielokrotnie ostrzegała, iż w budynku nie są przestrzegane normy bezpieczeństwa, m.in. z powodu stosów ubrań składowanych na klatkach schodowych.

Okolice Plasco Building zostały ewakuowane i zamknięte przez policję; zachodzi obawa eksplozji gazu z uszkodzonej instalacji. Funkcjonariusze musieli powstrzymywać ludzi, którzy chcieli wrócić do budynku po pozostawiony majątek. Otoczono kordonem pobliskie ambasady Turcji i Wielkiej Brytanii.

Źródło: Tasnim News Agency, tvn24
0 0 votes
Article Rating