– Iran podniósł zdolność wytwarzania materiałów nuklearnych poprzez zainstalowanie kilkuset dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu w ośrodku pod ziemią – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Ponadto inspektorzy odkryli w jednym z irańskich zakładów uran wzbogacony powyżej poziomu niezbędnego do zastosowań cywilnych. Teheran tłumaczy, że to wynik awarii.

MAEA wydała taką opinię w tajnym raporcie dzień po tym, jak światowym mocarstwom nie udało się, podczas dwudniowych rozmów w Bagdadzie, przekonać Teheranu, aby wstrzymać dalsze prace nad wzbogacaniem uranu.

Podejrzane działania

Jak twierdzi oenzetowska agenda, zdjęcia satelitarne pokazują „zakrojone na szeroką skalę działania” w wojskowej placówce badawczej Parchin, którą chcą sprawdzić międzynarodowi inspektorzy z uwagi na podejrzenia, że prowadzone są tam badania nad bronią nuklearną.

Według raportu inspektorzy MAEA znaleźli w ośrodku nuklearnym Fordow w północnym Iranie, którego istnienie zostało ujawnione dopiero w 2009 r., ślady uranu, wzbogaconego do 27-procentowej zawartości rozszczepialnego izotopu U-235. Oficjalnie Teheran poinformował MAEA o tym, że dysponuje uranem wzbogaconym do 20 procent.

Jak wynika z raportu, Iran tłumaczył, że wyższy stopień wzbogacenia uranu to efekt usterki technicznej. MAEA obecnie ocenia to wyjaśnienie i zwróciła się do strony irańskiej o więcej szczegółów. Analitycy i zachodni dyplomaci twierdzą, że takie wytłumaczenie brzmi wiarygodnie.

Międzynarodowi eksperci MAEA poinformowali, że Iran podłączył w ośrodku Fordow 368 nowych wirówek, ale na razie nie są one zasilane w materiał do wzbogacania. Do tej pory Iran miał w Fordow około 700 wirówek wytwarzających uran wzbogacony do 20 procent.

Sporne przeznaczenie

Uran nisko wzbogacany wykorzystywany jest jako paliwo do reaktorów. Uran wzbogacony do 20 proc., choć nie nadaje się do użycia w celach wojskowych, może być stosunkowo szybko wzbogacony do 90 proc., a taki jest potrzebny do produkcji bomby atomowej. Iran zaprzecza, jakoby był zainteresowany produkcją takiej broni – twierdzi natomiast, że chodzi wyłącznie o wykorzystanie energii jądrowej do celów pokojowych.

Iran zwiększył zapas wysoko wzbogaconego uranu do ok. 145 kg w maju ze 110 kg przed trzema miesiącami.

Na koniec w raporcie napisano, że w liście wysłanym w maju do irańskich władz MAEA zwróciła się z prośbą o „rychły dostęp” do kompleksu Parchin. Iran wielokrotnie odmawiał, twierdząc że Parchin to wyłącznie baza wojskowa z konwencjonalnym wyposażeniem, poza zasięgiem inspektorów MAEA.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating